Фудбал

Реал Мадрид и Меси во знакот на стотката

Веќе трета сезона по ред Реал Мадрид постигнува по повеќе од 100 голови, но оваа сезона тие тоа го сторија уште во март по 30 одиграни натпревари. До овој успех тие стигнаа со победата од 1:5 пред негостољубивите навивачи...

Фудбал

Премиер лигата ќе стане здодевна

Сите фудбалски сладокусци се надеваа дека ќе бидат сведоци на неизвесна завршница во Премиер лигата и на неверојатно градско дерби на 30 април. Сепак ова задоволство најверојатно ќе ни биде скратено и трката за шампионската титула ќе биде здодевна....

Балкан

Турција и изгубените антиквитети

J. Paul Getty Museum, Metropolitan Museum of Art и Cleveland Museum of Art се само некои од музеите кои треба да и вратат артефакти на Турција. Најголем дел од антиквитетите кои ги бара Турција биле украдени од земјата по...

Мода

Уста што бара сапун

За Адел: Има преубав глас но е малку предебела. За Хајди Клум: Претешка е за модел, преширока е секогаш се смее глупаво. За нејзинниот екс сопруг Сил: Каква му е таа кожа полна со кратери? Не сакам да имам...

Bookbox

Љубовта е..

Се сеќавам дека слични изреки, само со други цртежи, имаше и во едни мастики, и дека си ги собирав – мора да ми се некаде по дома. Еве неколку од книшката „Љубовта е кога одиш држејќи се за раце”...

Bookbox

Јазик во уво

Ме прашува Тајсон, нашиот менаџер, возач, лајтмен, готвач и уште кој знае што, зошто не направиме албум на англиски или барем на германски: „Дај бе Миле, си го студирал тој англискиот. Напиши пар ствари. Било што, само да се...

Кошарка

Перо Антиќ на Евролига фајналфор турнирот!

Во првата четвртина двете екипи одиграа израмнето со „кош за кош” игра и по крајот на првиот период резултатот гласеше 21:21. Кошаркарите на Сиена имаа подобар старт на втората четвртина и поведоа со +5 (28:33), а на паузата помеѓу...