Занимливости

Американецот расте глава

Допрва треба да се утврди дали е ова знак на некаква забрзана еволуција и на што се должат промените. Можни се неколку причинители и нивни комбинации: дека промените на волуменот на черепот се должат на промените во исхраната, мешањето...

Здравје

Старците мирисаат подобро од тебе

Иако го докажале постоењето на специфична миризба кај старите лица, научниците тврдат дека младите мирисаат далеку полошо. Од сите групи, најлошо мирисале мажите на возраст од 45 до 55 години. Додека жените во истата група, имале најпријатен мирис. Во...

Здравје

Напад на реално шоу

Психијатрите бележат се поголем број на пациенти кои мислат дека се ѕвезди на тајно реално шоу, нешто слично на филмот “Шоуто на Труман.” “Еден пациент беше примен во психијатриска болница откако отиде во една федерална зграда во Њујорк и...

Фудбал

Англија преовладува на ЕУРО 2012

78 или дури 21% од сите 368 фудбалери кои ќе настапат на Европското првенство се членови на клубови од Премиер лигата и англискиот Чемпионшип. На втората позиција се германската Бундеслига со 49, а шпанската Примера и италијанската Серија А...

Мода

Брансон против краватата

Шетајќи низ Лондон, Брансон бил збунет кога налетал на колона униформирани ученици, кои носеле идентични вратоврски, кои некако биле несекојдневно кратки. “Го прашав нивниот учител што се случило со вратоврските? Тој ми одговори дека децата не сакаат да ги...

Свет

Лондон ќе го буди Франкенштајн

Во интервјуто за Вог, Дени Бојл, одговорниот за церемонијата, најави дека гледачите ќе видат “прилично многу Франкенштајн” на отворањето на Олимписките игри. “Нема да оживуваме мртви суштества, ама го искористивме Франкенштајн како сув тренинг за голем број идеи,” изјави...