Разно

Стартува 99. издание на Тур де Франс

Тур де Франс оваа година ќе биде во сенка на Олимписките игри во Лондон на кои велосипедската трка е закажана за само шест дена по финишот во Париз. Тоа беше причина што некои велосипедисти се откажаа од најпознатата трка...

Bookbox

Девојка од бронза

Пред дeсет години бев уште поголема будала отколку што сум сега. Веројатно мислев дека знам сè за музиката која ја сакам, па ме пресече кога, влегувајќи во растурениот граѓански стан на улица Клаичева, во кој требаше да спијам за...

Интернет

Дигиталeн индекс на моќта

Индексот ги собира 100 најважни ликови во 10 десет различни полиња на интернетот. Категориите и луѓето се: – визионери 1. Џеф Безос, првиот човек на Амазон, кој од својата гаража ја изгради империја и ја редефинираше продажбата на глобално...

Бизнис

Што се случи на европскиот самит?

Уште од старт прогласен за “технократ,” Марио Монти покажа неверојатна дипломатска вештина во преговорите за спасување на земјите должници, и здружувајќи се со лидерите на Франција и Шпанија, успеа да ги извлече некои од најважните отстапки од најголемиот кредитор...

Свет

Мекдоналдс, од позади шанкот

Одговарајќи на AMA (Ask me anything) сегментот, GamesMisconduct63, објаснил дека работата во Мекдоналдс всушност е интересна и дека за тоа најзаслужни се неговите колеги. Тој признал дека имал “ситуации” на работа како – му се заканиле дека ќе го...

Фудбал

Фудбалската химна која го освои светот

Доколку изгледавте барем еден натпревар на Европското првенство, сигурно ја слушнавте заразната мелодија која на стадионите во Полска и Украина ја пуштаат по секој постигнат гол. Но не само по головите. Навивачите на сите 16 репрезентации, а посебно оние...

Bookbox

Славни читаат за славните

Очигледно познатите се исто толку фасцинирани еден од друг колку што сме ние од нив. Само да видиме кој од кого (за жал фотка каде позната личност ја чита новата книга на Љупчо Георгиевски не успеавме да најдеме). Ингрид...

Мојата кујна

Јафа коцки

Време на подготовка:20 мин. Време на готвење:25 мин. Вкупно време:45 мин. Порции 20 лица Состојки 4 јајца 200 гр. шеќер 1 дл. млеко 2 дл. масло 200 гр. брашно 1 ванилин шеќер 1 прашок за пециво 2 портокали 100...