Гледанка

Последен воз

Заедно сте повеќе од една година, а тој се уште ве нема побарано за жена? Се забавувате повеќе од 6 месеци, а тој не сака да зборува за иднината? Се прашувате како да го скроите за брак? После вакви...

Разно

Фелпс е најуспешен олимпиец на сите времиња

Човекот кој пред четири години во Пекинг триумфираше на сите осум трки на кои настапи, го освои првиот златен медал по четири трки на Олимписките игри во Лондон. Тоа е негов 19-ти медал на Олимписките игри со што го...

Разно

Цонга го доби најдолгиот тениски натпревар

По 6:3 и 3:6 во првите два сета, на Цонга и Милош Раониќ им беа потребни три часа за да го одредат победникот во последниот одлучувачки сет кој му припадна на Французинот со 25:23. Овој натпревар сруши два олимписки...

Бизнис

Епл може да купи сè, и пак да му останат милијарди

Епл моментално располага со 117 милијарди долари во кеш (не како акции, недвижнини и сл.), и што е уште поважно нивното купче расте за отприлика 1 милијарда долари неделно. Прашањето е дали Епл ќе ги потроши парите на купување...

Свет

Дилери против крак

Дилерите од Рио де Женеиро, престанале да продаваат крак во две фавели во градот, бидејќи тамошните корисници станале премногу деструктивни од користење на дрогата. “Нема да те лажам, многу се прави профит од кракот. Ама кракот исто така донесе...

Разно

Зошто пливачите носат две капи?

Американката Дана Волмер го освои златниот медал на трката на 100 метри пеперутка и покрај тоа што и падна капата додека пливаше. Сепак таа не остана без капа затоа што носеше две. Дека повеќето од пливачите носат две капи...

Писма на читатели

Писма на внимателни читатели

http://www.macedonia-timeless.com/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1069 Na ovoj link slikata so manastirot ne e od Makedonija (nitu e Ohridsko, Prespansko ili Dojransko), tuku povekje mi lici na nekoj manastir na Sveta Gora (tretiot krak na Halkidiki). **************************** http://www.macedonia-timeless.com/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1153 tuka im e utnaa crkvata Sveti...