Занимливости

Пролетери од сите земји, напијте се

На таа прва средба ниеден од двајцата дечки (имале по 24, 26 години) не бил аматер во поглед на пиењето. Маркс својот џигер го има силувано за време на својата прва и последна година на студирање на универзитетот во...

Фудбал

Фалкао го понижи европскиот шампион

Радамел Фалкао докажа дека е еден од најдобрите напаѓачи во Европа. На Колумбиецот му беа потребни само 45 минути да постигне хет-трик и да го реши Суперкупот на Европа. Фалкао ја затресе мрежата на Чех со прекрасен погодок уште...

Разно

Злато и светски рекорд за Наковска-Бикова

Македонската стрелачка имаше најдобар резултат во квалификациите остварувајќи нов светски рекорд со погодени 381 круг. Во финалето таа на овој резултат додаде уште 94,7 круга и со 475,7 круга го освои златниот медал и постави нов рекорд на Параолимписките...

Брак

Бразил легализираше тројки

Целата работа ја започна нотарка од сојузната држава Сао Паоло, која прифатила да го заведе бракот на двете жени со еден маж. Во своја одбрана таа објаснува дека тројцата заслужуваат да имаат права на семејство и дека нема закон...

Мојата кујна

Ориз со јајца

Време на подготовка:30 мин. Време на готвење:20 мин. Вкупно време:50 мин. Порции 4 лица Состојки 3 1/2 лажици масло 220 гр. шунка, ситно сецкана 1 кромид, исецкан 1 чешне лук 300 гр. замрзната мешавина од морков, грашок и пченка...

Мојата кујна

Кокосови колачиња

Време на подготовка:20 мин. Време на готвење:10 мин. Вкупно време:30 мин. Порции 36 парчиња Состојки 180 гр. путер 180 гр. кафеав шеќер 60 гр. бел шеќер 2 јајца 1 лажичка ванила екстракт 1 ќесичка пудинг од кокос 1 лажичка...

Разно

Двајца Македонци на најтешката трка на светот

За прв пат во историјата на оваа трка ќе се појават и двајца Македонци. Наши претставници на овој ултра маратон се Трајче Панковски и Жикица Ивановски. Неодамна тие беа учесници и на големиот маратон во Италија во Кортина Д’Ампецо...