Фудбал

Интер го разби малерот на Џузепе Меаца

Интер го урна проклетството на Џузепе Меаца. По поразите од Хајдук, Рома и Сиена и нерешените со Васлуи и Рубин, екипата на Интер конечно победи на домашен терен во новата сезона. Тие поведоа во 17-та минута кога Родригез играше...

Фудбал

Моќен Реал го прегази Депортиво

Реал Мадрид и Барселона имаа одлично загревање за дербито кое ќе се одигра на 7 октомври. Вчера Барселона од 2:0 успеа да направи целосен пресврт и да триумфира со 2:3 на гостувањето кај Севиља, а денес Реал Мадрид славеше...

Гледанка

„Хемингвеј и Гелхорн” (2012)

Марта Гелхорн била јака жена – една од славните воени дописници на 20. век, таа известувала од речиси сите големи воени конфликти кои се случувале (а се случувале) во текот на нејзината 60-годишна кариера: Шпанската граѓанска војна и други...

Bookbox

Песни мои

Еден ден кога ќе заминамеден ден кога ќе си одамќе ги оставам моите песнистарото друштво да ги запее Песни мои, песни моине ме обвинувајтеостанете со другаритеи за мене живејте О Данка, Данка, о Маријаеј Бранка, Бранкапроклета е оваа неделаО...

Медиуми

Аферата Драјфус на италијански начин

Врховниот суд на Италија ја потврди 14 месечната затворска казна за Алесандро Салусти, моментално уредник на десничарскиот весник Ил Џорнале, во сопственост на медиумската империја на Берлускони. Контроверзно во случајот е што текстот кој е оценет како навредлив е...

Гледанка

Пердуви, трепки и вреќи

Гледам се вртка по Фејсбук еден цртеж… На него еден куп плавуши, секоја иста, дотерана, секоја со различно парче шминка во рака, затрепкана, со duckface. Меѓу сите нив, една бринета, со кратка коса, со старки и дуксер и задлабочена...

Фудбал

Шок на Олд Трафорд, лондонското дерби за Челси

ПРЕМИЕР ЛИГА – 6. КОЛО: Манчестер Јунајтед – Тотенхем 2:3 (0:2)Нани 51, Кагава 54 – Вертонген 2, Бејл 32, Демпси 52[media file=”/files/offside/2012/09/29/utd.mp4″] Арсенал – Челси 1:2 (1:1)Торес 20, Мата 53 – Жервињо 42[media file=”/files/offside/2012/09/29/arsenal.mp4″] Норич – Ливерпул 2:5 (0:2)Морисон...

Кошарка

„Големата“ Цибона на колена пред МЗТ

Одлично деби на МЗТ Скопје во регионалната кошаркарска лига. Македонскиот шампион ја потопи Цибона во салата „Дражен Петровиќ”. Кошаркарите на МЗТ имаа добар старт и поведоа со 2:5 со поените на Стојановски и тројката на Дејвис, но потоа домаќините...