Фудбал

Челси му се одмазди на Јунајтед на уште еден луд натпревар

Пред само три дена Манчестер Јунајтед го победи Челси со 2:3 на натпревар со два црвени картони и пет гола од кои еден автогол и еден нерегуларен, а денес овие две екипи се сретнаа во осминафиналето од Лига купот...

Ракомет

Лесна победа на ракометарите против Швајцарија

Најдобрите македонски ракометари успеаја да ги надминат проблемите на релација репрезентација-РФМ и без повредениот Мојсовски и суспендираниот Ристовски, избраниците на Шундовски ја надиграат Швајцарија. По израмнетиот почеток во воведните шест минути, следеше целосна доминација на нашите ракометари кои полека...

Интернет

Франција му го пушти УЈП на Гугл

Веста ја пренесува магазинот Le Canard, според кој владата само што ја завршила истрагата за тоа како компанијата ги движи своите приходи преку границите на Франција. Во основа оданочувањето е за профитот што компанијата го направила во Франција, ама...

Фудбал

14 милиони гледачи на стадионите во Премиер лигата

Во Премиер лигата од година на година се забележува зголемување на бројот на гледачи, а растот е повпечатлив ако се знае дека вкупната бројка на гледачи во моментов на сите натпревари е поголема од онаа од минатото и покрај...

Здравје

Прошка за подолг живот

Истражување од 2005-та покажа дека квалитетот на сонот е позитивно поврзан со простувањето а негативно е поврзан со желбата за одмазда. Со други зборови, омразат кон некого води кон несоница. Една претходна студија ги спореди психолошките реакции на различни...

Фудбал

Видео технологијата веќе се користи во фудбалот

Технологијата на гол-линијата ќе започне да се користи од декември, но фудбалот е далеку од воведување на видео технологија и снимките не смеат да се користат при донесување на одлуки. Тоа значи дека ако некој гол е постигнат на...