Кошарка

Антиќ го победи Бо Мекејлеб

Перо Антиќ натпреварот го стартуваше од клупата за резерви, додека Бо Мекејлеб по првите 5 минути од средбата постигна две тројки, а неговиот тим имаше водство од 15:10. Првата четвртина заврши 24:23 за гостите. Олимпијакос беше далеку поконкретен и...

Вести разно

Расизмот го уби кокаинот во Кока-кола

На почетокот, Кока-кола се смета за “интелектуален пијалак,” кој веднаш се шири меѓу белата елита. Меѓутоа, со тек на време компанијата почнува да го флашира пијалакот, со што и малцинствата добиваат пристап до него. “Секој со никел (паричка од...

Вести разно

Кина почна да продава воздух во лименки

Воздухот го продава милионерот Чен Гуангбиао, а цената на една лименка е 5 јуани или околу 0,6 евра. Лименките доаѓаат со различни “вкусови” во зависност од тоа каде се полнети. Како што објаснува Чен, идејата е сериозно да се...

Фудбал

Фудбалот се попопуларен на социјалните мрежи

Анализите за 2012 година покажуваат дека популарните фудбалски клубови стануваат се повеќе следени на Твитер. Откако во изминативе 12 месеци 424 тимови отвориле свој профил на Твитер, им се придружиле околу 28 милиони корисници. Следењето на активностите на фудбалските...

Фудбал

Варан не отиде во Мадрид за да биде молер

Не стивнуваат реакциите за одличниот настап на младиот Французин на вчерашното Ел Класико во шпанскиот куп. Вообичаено главната улога на дуелите помеѓу Реал Мадрид и Барселона ја имаат Роналдо или Меси, но на последното Ел Класико шоуто го украде...

Пороци

Зошто после пиење рано се будиме

Целата работа повторно е околу фазите на спиење и влијанието што алкохолот го има врз нив, поточно врз преминувањето од една во друга. Според научниците од Центарот за пореметување во спиењето од Детроит и примерна количина алкохол на еден...

Фудбал

Жесток протест на навивачите на Луверпул

Најверните навивачи на Ливерпул незадоволството од високите цени за гостувањата на островот го искажаа со разни пароли кои ги подигнаа на синоќешното реми против „Топџиите” на гостувањето во Лондон. Ова всушнот претставува како еден вид поддршка и за навивачите...