Кошарка

Мекејлеб загуби во Сиена, Антиќ славеше во Истанбул

Кошаркарите на Бешикташ беа рамноправен противник само во првата четвртина, а потоа на контролата на играта прејде во рацете на Олимпијакос. Од втората четвртина па се до крајот на натпреварот, екипата на Олимпијакос го имаше водството и на крајот...

Наука

Околу Земјата има уште милиони слични на рускиот метеор

Астероидниот појас е сместен некаде меѓу орбитите на Марс и Јупитер и според научниците тој врие од метеори кои се далеку поголеми од оној што урди во Русија. Според процените на НАСА има околу 4.700 астероиди во близина на...

Вести разно

На маката се познава порното

Во колекцијата на 43-годишниот Еарли Џонсон имало порно материјали од изминатите 40 години, кои во најголем дел се фокусирале на црните актери, бележејќи ги како старите така и новите ликови. Освен порното на Џонсон му биле украдени и 3...

Љубов и секс

Сеќавањата ни страдаат од љубов

Со истражувањето објавено во журналот Personality and Social Psychology, тимот психолози од Универзитетскиот колеџ Редимер (Онтари), довербата ја дефинираат како: “Очекувањата дека можеш да се потпреш на партнерот да одговори на твоите потреби и да го промовира она што...

Фудбал

Полицаец навреди навивачи и остана без работа

Полицаецот Томи Мекриндл кој бил задолжен за надзор на навивачката група на Селтик „Зелена бригада” на својот фејсбук профил напишал дека неговото занимавање е „Уништување на штетници и термити”, а тоа предизвика жестока реакција во клубот. Раководните луѓе на...

Bookbox

И писателите имаат тела

(горе) Марк Твен, 1883.Слика на Бредбери која (не) буди вакви желби Ќилимот на Норман Мајлер. Лоренс Дарел по чорапче. Вилијам Бароуз и Ален Гинзберг. Пак Гинзберг со Питер Орловски Хенри Милер и пријателките (добро, не е тој гол, тие...

Религија

Цимерот на Папата

Монсињор Георг Генсвајн ќе продолжи со својата функција како секретар и кај следниот папа, меѓутоа приватно, после работа ќе живее со Папата во пензија. На прашањето за евентуалните конфликти, околу тоа што еден човек ќе биде близок со двајцата...