Кошарка

МЗТ повторно го зграпчи пехарот во Купот

Кошаркарите на Куманово по вчерашниот пресврт против Кожуф во кој имаа негатива и од 19 коша разлика влегоа доста помотивирано во финалето. Во првата четрвтина остварија водство од 20:14 и демонстрираа голема борба под кошевите. Урош Луковиќ на 3...

Балкан

Како да убиеш држава преку ноќ?

Четврток, 14ти Март 2013Никозија, Кипар На работа со колегата разговараме и нафрлуваме последни идеи за тоа како треба да изгледа презентацијата. Последен преглед на Power Point слајдовите, се е ОК, поздрав и се гледаме вечер. Тема: ‘The Impact of...

Мојата кујна

Трослојна торта со вишни

Време на подготовка:45 мин. Време на готвење:40 мин. Вкупно време:1 ч. 25 мин. Порции 10 лица Состојки 6 белки од јајце 320гр. шеќер во прав 2 лажички бел оцет 1 лажица +2 лажички пченкарно брашно 1 лажичка ванила екстракт...

Мојата кујна

Говедски стек со ротквици

Време на подготовка:10 мин. Време на готвење:20 мин. Вкупно време:30 мин. Порции 4 лица Состојки 4 x 150гр. говедски стек 2 лажички маслиново масло 120гр. зелена салата 400гр. варена леблебија 450гр. цвекло, сецкано 1 главица црвен кромид, тенко сецкан...

Мојата кујна

Пилешка супа

Време на подготовка:20 мин. Време на готвење:40 мин. Вкупно време:60 мин. Порции 4 лица Состојки 2 лажици маслиново масло 1 главица кромид, ситно сецкан 2 чешниња лук, ситно сецкан 1л. пилешка супа од коцка 2 лажички ситно рендана кора...

Bookbox

Шармантните лаги на Минхаузен

Хиеронимус Карл Фридрих фон Минхаузен, германски благородник, се придружил на руската армија и учествувал во два похода против Отоманските Турци, за по враќањето дома да почне да склопува неверојатни приказни за сопствените авантури. Фикционализацијата на овој лик почнала во...