Фудбал

Пирова победа на Реал, Борусија е финалист!

Како што и се очекуваше, Реал Мадрид уште од самиот старт тргна во нападот и веќе по 4 минути игра Игуаин имаше голема шанса, но не успеа да го совлада Вајденфелер. Гостите од Дортмунд се обидуваа да се заканат...

Технологија

Апликациите vs. СМС-те

Ако се гледа сам по сам, ниту една апликација поединечно нема поголем сообраќај од СМС-те, плус тие се уште им носат по 120 милијарди долари годишно на телекомите. Меѓутоа за 2013-та се очекува бројот на пораки преку апликациите да...

Свет

Дали торбите полни пари кога било и завршиле работа на ЦИА?

Тајмс забележува дека субвенциите на ЦИА всушност многу повеќе ја поттикнувале корупцијата во Авганистан, отколку што вршеле некаква работа. Истата корупција што САД се обидуваше да ја уништи. ЦИА има долга историја на давање пари на пријателски шефови на...

Свет

Еден по еден…

Несреќата се случила за време на падобрански тренинг, а членот на Фоките бил прогласен за мртов уште на пристигнување во болницата на Универзитетот во Аризона. Состојбата на вториот повреден војник е стабилна. Починатиот е идентификуван како Оперативен шеф за...

Фудбал

Меси има проблеми со комшиите

Лионел Меси не се жалел од гласна музика и журки во соседниот двор, туку од преголема раздвиженост на луѓе кои се мотале околу неговата куќа и ѕиркале во неговата приватност. Целиот проблем настанал откако соседите на Меси ги зафатило...

Фудбал

Бразилска селска лига бетер и од нашата

Е сега следи епилогот. Малтретираните судии за чудо дозволија мечот да продолжи, а Интернационал си победи со 3:0. Според локалните извештаи полицијата не евидентирала никакво насилство во играта, но затоа пак двата тима “пронашле” заеднички јазик. Собрале пари за...

Свет

Високата човечка цена на евтините маици

Џамил не може да престане да мисли на гласовите кои доаѓа од зградата: мешавина на молитви, врескање, плач и молење кои се извиваа од планината урнатини. “Ги слушавме луѓето како бараат помош. Ги слушавме како молат за вода и...

Фудбал

Шведски клуб ќе го награди единствениот навивач

57-годишниот Андер Унг бил голем навивач на Бромапојкарна во минатото, но пред 20 години се отселил на 660 километри од Стокхолм и од тогаш тој нема можност да ги посетува домашните натпревари на неговиот омилен тим. Но не ја...