Свет

На Кина почна да и станува срам од Кинезите

“Динг Џинхао беше тука,” е натписот на 15-годишниот тинејџер на 3.500 години стариот храм што го предизвика срамот. Од тогаш неговите родители се извинија, а туристичкиот водич на турата изјавил дека “никогаш не видел такво однесување од туристите.” Проблемите...

Фудбал

Голгетерите кои оставија голем белег

Џексон Мартинез (Порто) Наследникот на Радамел Фалкао и негов сонародник од Колумбија блесна во неговата прва сезона во Европа. На 30 првенствени меча постигна 26 гола, ја прослави шампионската титула, а постигна 3 гола и во Лигата на шампионите....