Фудбал

Светскиот шампион на колена пред домаќините

Фудбалерите на Бразил еуфорично го стартуваа мечот и по една мешаница во шеснаесетникот Фред уште во втората минута од лежечка позиција успеа да го отвори резултатот. Шпанија беше во шок, а Фред по неколку минути пропушти шанса за да...

Бавчи

This is not America, Roberto

Е мој Роберто… Е мој Роберто, Робертоооо…  Ти прилепско детиште, косо неисчешљана и вртена, брзозборко, заебанту, циркузанту, ултра интелегенцијо, македонски борцу за свачии и ничии права, медиумско катче неукротиво. И ти такој на нас, а? И ти б’ш такој?...

Разно

Розберг триумфираше на хаотичната трка во Британија

На четвoрица возачи им пукна гумата, а Фетел прв пат оваа сезона мораше да се откаже заради проблеми со болидот на лудата трка во Силверстоун. Луис Хамилтон имаше шанса да ја израдува домашната публика и тргна од пол позицијата,...

Разно

Автобус го заглави финишот на Тур де Франс

Организаторите размислувале дури и да го поместат финишот на трката, но сепак со издишувње на гумите успеале да го поместат автобусот на само неколку минути пред велосипедистите да пристигнат на целта. [media file=”/files/offside/2013/06/30/busstuckonthefinishlinetouredefrance2013stage1.mp4″]

Фудбал

Фудбалерите ќе спречуваат местенки

Фудбалерите на кои им понудиле да учествуваат во наместен натпревар или доколку мислат дека настапиле на нерегуларен меч, на своите телефони ќе можат да го притиснат таканареченото „копче за паника” и на тој начин ќе можат да помогнат во...

Бизнис

Секоја година е сè подобро да бидеш директор отколку работник

И по финансискиот крах од пред неколку години, платите на директорите повторно скокнаа, пред се затоа што некаде од 80-те, компензирањето на директорите директно се поврзува со вредноста на акциите на компанијата. Она што е спорно е растот на...

Фудбал

Игуаин тргна полека накај Лондон

На ред дојде и напаѓачот на Реал Мадрид, Гонзало Игуаин за кој постојано се пишува дека ќе им се придружи на Топџиите, но никако да стави потпис. Најпрвин се поврзуваше со транфер во Јувентус, но откако „Старата Дама“ го...

Вести разно

Младите, ведро

Главна грижа на младите е лошата економија, ама тие и понатаму веруваат дека имаат подобар квалитет на живот отколку генерацијата на нивните родители. Главниот заклучок на истражувањето на Телефоника (12.000 испитаници од 27 држави) е дека: оваа генерација има...

Урбан

Паркирање по цена на кралство

– Гаража во центарот на Лондон 22.210 долари / годишно Ова е најскапото јавно паркинг место во светот, се наоѓа во јавна гаража во близина на плоштадот Трафалгар и дневен паркинг чини 60,8 долари. – Зградата на Џенерал Моторс...