Фудбал

Копенхаген не им дозволува на странците да го гледаат во ЛШ

Управата на Копенхаген донесе одлука за натпреварите од најквалитетното клупско европско натпреварување да им продава билети само на навивачи кои потекнуваат од Данска и ги извести сите оние кои немаат данско презиме дека нивното барање за влезница ќе биде...

Свет

Да не ти се погоди Американец во тесна уличка

Инцидентот се случува минатата сабота, кога Американецот (во Хонда Одисеј) во една од тесните улички низ Малта заглавува наспроти еден локалец (во Тојота Корола Версо). Гневен дека Малтежанецот не планира да се врати во рикверц за тој да може...

Занимливости

Градот што нацрта оптимизам

Додека чекаат “економски напредок” локалните власти решија да ја развеселат секојдневницата, па на затворените дуќани во центарот на Бушмилс им ги прецртаа излозите за да изгледаат како живи и функционални продавници. Освен тоа беа пресликани и прозорците и вратите...

Технологија

НСА ги наместила Гугл и Микрософт

Микрософт и Гугл уште во јуни подготвиле тужба против американската влада, во која бараат да им биде овозможено да објавуваат повеќе информации околу нивната соработка со НСА. и двете компании веруваат дека уставот им го гарантира ова право. Од...

Технологија

Најдобриот глуп телефон што можете да го купите

Без разлика што сите зборат само за смартфони, во светот се уште има милијарди глупи телефони. Најголемиот дел од овие се направени за да бидат евтини, а и така изгледаат. За разлика од нив Нокиа 515 во изработката препишува...

Кец у два

Тикет на колото

Шалке – Леверкузен ГГ3+Традицијата вели дека на дуелите помеѓу овие две екипи има многу голови Волфсбург – Херта ГГ3+Волфсбург дома постигнува минимум два гола на дуелите со Херта, додека Херта покажа офанзивен фудбал и ќе постигне барем еден гол...

Bookbox

Дали сте чуле за Алис Ги Блашè?

Родена во 1873 во Париз, таа работела за Леон Гомон (Léon Gaumont) и неговата филмска компанија, најпрвин како секретарка, а потоа како шеф на продукција, и тоа на над седумстотини филмови. Во 1906 го направила „Животот на Исус” со...