Фудбал

Германските навивачи бараат либералност на стадионите

Германските фудбалски фанови сметаат дека социјалните проблеми треба многу повеќе да се решаваат преку најважната споредна работа во светот особено разните форми на дискриминација, а тоа го бараат со поголема ангажираност од страна на спортските институции. Според резултатите на...

Медиуми

Колку чини Вог без ниту една реклама

За овој број предвидени се 280 реклами што зафаќаат една страна и 45 реклами што зафаќаат две страни една до друга, во оваа варијанта цената на Вог е околу 12 долари. Во меѓувреме на Крегслист се појави понуда за...

Вести разно

Тома

Па тогаш со што заслужил еден таков човек рубрика во Време? Епа, госпоѓо тоа тешко се објаснува. Причината e, помалку или повеќе, бизарна: знаете, тој беше најдобар. Видете, неговата приказна почнува во селото Печењевац кај Лесковац. Бидејќи таму немало...

Фудбал

Аргентинската федерација по стапките на ФФМ

Аргентинската фудбалска асоцијација со поддршка од владата и властите од Буенос Аирес одлучи да им забрани на навивачите да патуваат на гостински натпревари, а одлуката за сега се однесува за натпреварите од аргентинската првенство која ќе трае до почетокот...

Балкан

Грција наликува на предвоена Германија

Измачената влада во Атина уапси 5 заменици и 15 други активисти на фашистичката партија Златна Зора, вклучувајќи го и лидерот Николаос Михалолиакос. Грчкиот устав не дозволува директно забранување на партии, но властите успеаа да го заобиколат тоа класификувајќи ја...

Видео музика

Гласови кои ни доаѓаат

“Постои многу и сегашна и стара музика за која би можел да зборувам. Но сакам да ја искористам приликата да спомнам музичар за кој никој не слушнал и кој повеќе припаѓа на утрешната отколку на денешната музика. Томас Линдзи...

Мојата кујна

Теријаки пилешко

Време на подготовка:15 мин. Време на готвење:25 мин. Вкупно време:35 мин. Порции 4 лица Состојки 500гр. пилешко бело месо, исецкано на коцки од околу 3см. 1 лажица масло 300гр. ориз 2 чили пиперчиња, исецкани без семе 1 морков, изрендан...

Статии храна

Последниот оброк на Ентони Бордејн

Телото е рингишпил, не е храм.Тони Бордеин Човекот може да го искористите за разјадување пребирливи деца кога се фемкаат за боранија; само покажете им што сè тој става во уста и притоа знае да ужива во боговски средениот живот...

Кец у два

Сингапурците наместиле преку 100 натпревари

Со помош на поткупување, но и примена на сила, озлогласената група предводена од Дан Тан кој неодамна беше уапсен, наместила стотина натпревари. Оваа група имала конекции со криминални групи од другите земји кои им помагале при местењето. Според Интерпол,...