Кошарка

МЗТ потклекна пред Цибона

18-кратниот шампион на Хрватска му го нанесе шестиот пораз на МЗТ по десет одиграни кола во Јадранската лига и покрај тоа што македонскиот шампион имаше огромно водство и доминираше во текот на првото полувреме. МЗТ тргна моќно уште од...

Ракомет

Достоен пораз за „Црвено црните“

Без никакви стеги и притисок ракометарите на Вардар влегоа во најтешкиот дуел од групата каде командува најголемиот фаворит за титулата, тимот на Барселона. Изненадувачкиот нерешен резултат во Скопје беше дополнителна мотивација за јуначки пристап на овој натпревар. Домаќините стигнаа...

Вести разно

Кој е најдобриот супер-автомобил на светот според Топ Гиар

“Техничките статистики можат да бидат направени да лажат. Ова значи дека чисти статистики можат да раскажат само дел од приказната. Другиот дел е генерално субјективен и доаѓа под огромен притисок од чисто ненаучни фактори како вкус и наклоност. Работи...

Мои рецепти

Тортички (Капкејкс)

Состојки За тортичките ќе ви треба: 60 грама брашно 60 грама шеќер 45 грама путер 1 јајце Половина кафена лажичка прашок за пециво За филот ќе ви треба: 3 супени лажици обично брашно 120 милилитри млеко 100 грама шеќер...

Мои рецепти

Свинска шницла

Состојки 2 свински шницли 2 јајца 200 грама брашно 200 грама презла од бел леб 1 кафена лажичка сладок црвен пипер Еден лимон Сол и бибер Маслиново масло Подготовка Чекор 1: Прво треба да ги омекнеме и израмниме шницлите. Можеби...

Мои рецепти

Омлет со слатки црвени пиперки

Состојки 3 големи цели печени црвени пиперки 6 јајца 100 милилитри млеко Магдонос за гарнир Сол и бибер Маслиново масло Подготовка Чекор 1: Исечкајте ги црвените пиперки на тенки ленти. Овде користиме однапред подготвени слатки црвени пиперки кои се лесни...

Свет

Како се случи најголемиот грабеж на дијаманти

Деновиве францускиот весник Nice Matin ја објави снимката од безбедносната камера од грабежот. На неа крадецот крајно смирено со пиштол влегува во дуќанот, го вперува кон тројцата стражари и сопственикот, ја подигнува торбата со дијаманти и си заминува. Кражбата...

Bookbox

Хрватските писатели проплакаа

Против референдумското прашање изјавија дека ќе се изјаснат голем број хрватски јавни личности, музичари, филмаџии и писатели. Хрватскиот ПЕН центар завчера закажа прес конференција на која требаше да биде соопштен и неговиот негативен став. Но таа беше прекината од...

Свет

Зошто Путин секогаш доцни?

Во понеделникот Путин на Папата му задоцни 50 минути на официјално договорената средба. Овој пат, Путин имаше оправдание бидејќи пред неговиот хотел во Рим беше собрана група жени кои протестираа во знак на поддршка на Пуси Рајот. Додека во...