Свет

Рускиот “Блеквотер” го окупираше Крим

Во текот на денот рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, во телефонски разговор му пренел на државниот секретар Џон Кери дека ниту еден руски војник не е распореден надвор од базата на Црноморската флота. Вневедомственаја охрана функционира како...

Бавчи

Празднујем праздников

https://www.youtube.com/watch?v=7XcTyEKSnYg width:465 height:300 autoplay:1[/youtube]По канонадата праЗНици (Нова година, па Божиќ, па пак Нова година, па пак и пак Кинеска нова година, па Трифунтин (чудниот њуејџерски микс на чоколадо и вино) по којшто следи речиси, за жал, подзаборавеното Сретение (среќа...

Фудбал

Европскиот првак не е најпопуларен клуб во Германија

Минатата година Баерн Минхен ја освои тројната круна, а моќта против Борусија Дортмунд, освен во Бундес лигата ја демонстрираше и во финалето од Лигата на шампионите кога славеше со 2:1.  Но „Милионерите“ и покрај тоа што мака мачат за...

Интернет

Луѓето што заработуваат 1 милион долари месечно од твитање

ЦЕО на компанијата е 30-годишниот Ерик Дамиер, а останатите ко-основачи имаат 17, 19 и 36 години. Тие почнуваат со работа во последната недела од ноември и во текот на декември заработуваат 800.000 долари, па потоа уште 120.000 долари во...

Фудбал

Најдолгиот пат до финалето на Вембли

Тимот кој се бори за опстанок во Премиер лигата до финалето од Лига купот стигна откако ги елиминираше Челси и Манчестер Јунајтед. Со тоа привлече свој страствен навивач кој ќе окапа цел ден во авион само за да ги...

Свет

Украина меѓу змијата и магарето

Русија звецка со оружје во близина на границата со Украина но тоа е веројатно само правење атмосфера за останатите алатки со кои Путин ќе ја казнува Украина за направениот политички пресврт. Затегнувањето на ситуацијата во Крим е оочекувано со...