Ракомет

Ракометот во Македонија е повеќе од спорт

Често у животот знам да лаам и кога треба и кога не треба. Во принцип, никад не сум имал проблем со недостаток на зборови, ама во неделата во Хамбургер Шпортхале го осетив значето на ОСТАНАВ БЕЗ ЗБОРОВИ во вистинска...

Занимливости

Интелигенција на изволте

Студијата на Карловиот Универзитет во Прага покажала дека луѓето поврзуваат одредени карактеристики на човечкото лице со висока интелигенција. Во истражувањето испитаници анализирале фотографии на 80 луѓе (по 40 мажи и жени), кои биле фатени со неутрален израз на лицето...

Фудбал

Нејмар е најкористен за репрезентативните настапи

Фудбалската швајцарска опсерваторија CIES направи анализа именувана како 2014 World Cup Preview која се однесува на 32 селекции кои ќе учествуваат на Светското фудбалско првенство во Бразил кое стартува на 12 јуни. Податоците всушност се однесуваат на репрезентациите и...

Бавчи

Како до совршени гради и совршен задник? Не така.

И така стада жени кликаат и ревносно ги следат советите до совршениот задник и градите што секогаш будно гледаат нагоре, со желба да ги наместат да останат такви засекогаш, или барем додека не победи конечно гравитацијата што будно и...

Кец у два

Царевите од Paddy Power со нов сеир

Навивачите на Манчестер Јунајтед пред натпреварот против Астон Вила долго се фалеа за пораката која планираат да му ја испратат на Дејвид Мојс со авион преку Олд Трафорд, па Paddy Power имаше време да смисли и своја кампања. Неколку...

Кец у два

Махер и малер на колото

Махерите: Малерите: Имате ли и вие некое ливче да се пофалите или да се пожалите за една што ве зафркнала? Пишете ни на Фејсбук, Твитер или на sport@trendolend.mk Ако не ви оди во кладилница, пробајте се на Типстер.

Свет

Ако сакаше, ќе ја освоеше третина Украина

Ако се земат во предвид десетиците илјадници војници што Русија ги распореди на украинската граница, не може да се сомнева дека Путин уште не направил нешто заради тоа што се двоуми. “Капацитетот на овие сили е доволен да се...

Фудбал

Викенд на бизарни автоголови

Фудбалерите на Лацио успеаа да слават против Парма со гол во 93 минута, но на 10 минути до крајот домашните навивачи беа во шок откако дефанзивецот Сијани му ја протна топката на својот голман низ нозе. Маркети и не...