Фудбал

Мадридско финале во Лисабон

Челси – Атлетико Мадрид 1:3 (1:1)Торес 36 – Адриан 44, Коста 61, Туран 72  Атлетико Мадрид продолжува да ја следи традицијата која вели дека последните четири екипи кои ја елиминирале Барселона потоа успевале да ја освојат Лигата на шампионите....

Bookbox

Почина Боб Хоскинс

Неговите позначајни улоги се во „Бразил”, „Мона Лиза”, „Сирени”, „Кој го намести зајакот Роџер”, „Хук”, „Супер Марио“, а неговото последно актерско остварување е во „Снежана и ловецот” од 2012. За главната улога во „Мона Лиза” на Нил Џордан беше...

Македонски рулет

Флеш-моб на Танец

МАКЕДОНИЈА ЗА ГИНИС – НАЈГОЛЕМОТО ОРО ВО СВЕТОТ НУ „Танец” и „Скопско туристичко лето” реализираат заеднички проект Најголемо оро во светот, со кој Македонија планираме да ја внесеме во Гинисовата книга на рекорди. Мотото на настанот е Цела Македонија...

Мислења

Ние и Американците – 500 милиони

Интересна ми е оваа фрка околу Украина. Првпат во 20 години да видам како Америте се снебиваат. Кога ќе напишам Амери, мислам на американските трговци со оружје кои заработуваат палејќи сè од што би можеле да извлечат пари, нафта,...

Технологија

Гугл се откажува од Нексус

Со новите телефони Гугл планира да воведе малку ред меѓу најскапите Андроид уреди, како Галакси серијата на Самсунг и Уан серијата на ХТЦ. Тука проблемот на Гугл е што овие уреди се испорачуваат со премногу фабрички инсталиран софтвер на...