Бавчи

It’s all about Benjamins

Д’н вторник. Прв д’н у месец јули, лето господово две илјаде и четрнаесто. Муслимани су у сред Рамазан. Постив. Слушам га оџу редовно на разглас. Нешто вика, повикује Алаха на милост. А и православни су лишени од јајца и...

Фудбал

„Панцирите“ едвај го пробија маѓепсаниот гол на Алжир

Германија – Алжир 0:0 (2:1 по продолженија)Ширле 92` Озил 119` – Џабу 120` Избраниците на Јоаким Лев се изнамачија против неприкосновениот чувар на голот на Алжир кој го покри голот на пресметката во Порто Алегре. Упорните Германци стигнаа до...

Фудбал

Франција се изнамачи за четвртфинале

Франција – Нигерија 2:0Погба 79` Јобо 91` (автогол) Селекцијата на Франција со голема упорност успеа да го скрши отпорот на солидните Нигеријци на кои им потребни само 10 минути за да се изборат за продолженија кои ќе беа трети...

Вести разно

Диета на база на мраз

Др. Брајан Вејнер, гастроентеролог, ја пишува книгата The Ice Diet, во која објаснува како се слабее со помош на мраз. Книгата е во електронска форма, а Вејнер ја нуди комплетно бесплатно “за да не влезе во истиот куп со...

Bookbox

Како да црташ во 140 карактери?

Неговиот твитер акаунт „експлодираше” во текот на Првенството во 2010, кога тој твиташе стилизирани имиња и знамиња на националните тимови. Во основа сите фонтови кои ги користи се оние традиционалните, само што комбинирани на вистинскиот начин не даваат текст...

Фудбал

Нема постење за фудбалерите на Алжир

Министерството за религиозни прашања на Алжир им дозволи на фудбалерите на Алжир да јадат и да пијат вода на денот на одигрување на осминафиналниот меч против Германија.  Во пресрет на денешната пресметка.селекторот Вахид Халилхоџиќ почна да се нервира со...

Статии музика

Чак Бери рецензира панкови

The Sex Pistols “God Save the Queen”: Што е овој толку лут? Гитарската прогресија им е како мојата. Вокалите главно не ги разбирам. А ако си лут на нешто, треба луѓето да разберат на што си лут. The Clash...