Фудбал

Барселона без трофеи имаше најбериќетна сезона во историјата

Финансиските извештаи за сезоната 2013/2014 покажуваат приходи од 530 милиони евра, а тоа е прв пат Барселона да оствари поголеми приходи од половина милијарда евра. Чистата заработувачка изнесува 41 милион, што е за 9 милиони повеќе од претходната сезона....

Фудбал

Како Мурињо му донесе 66 милиони фунти на Челси?

Белгиецот Кевин де Брујне настапи само два пати во дресот на Челси, откако летото во 2013. година за 6,7 милиони фунти дојде од Гент. Многумина се чудеа зошто Мурињо не го игра белгискиот репрезентативец, а тој им одговараше дека...

Bookbox

Режисерско деби на Спрингстин

Последен пат Брус го спомнавме пишувајќи за филмот „Спрингстин и јас“, составен од домашни видеа направени од негови фанови низ целиот свет. Но сега самиот тој се јавува како режисер, на видео за сопствена песна. 10-минутниот филм е инспириран...

Здравје

Што да правиш со нервоза?

Кога е во прашање чир, ти ќе го добиеш него без разлика дали ќе фучиш низ канцеларија или ќе седиш и ќе крчкаш во тишина. Причината е дека нема никаков доказ дека издувувањето на нервозата ќе влијае некако на...

Здравје

Релативна опасност

Хронично опструктивната белодробна болест вклучува хроничен бронхитис и белодробен емфизем и е една од главните причини за смрт на светско ниво. Болеста започнува со кашлица, замор, губење на здив, проблеми со дишењето и завршува со комплетно уништување на белите...

Видео разно

Луѓето што прават “Шаркнадо” филмови

Како што објаснуваат за Шаркнадо, главен проблем е да го направиш филмот оптимално глуп, не премногу за да не изгледа комплетно глупо, не премалку за да не изгледа како да си сакал да направиш нешто сериозно ама не ти...

[Работна]

Манифестот на Манчевски

Парафразирана, познатата изрека на Буковски, дека треба да пишуваш само ако не можеш а да не пишуваш, во верзијата на Манчевски, а сумирана врз основа на овој текст, би гласела – создавај уметност само ако длабоко веруваш во неа,...