Фудбал

Пандев заминува на Босфорот

Откако ги одби понудите на англискиот Лестер и некои клубови од Катар, Пандев денес потпиша 2 – годишен договор со екипата предводена од Чезаре Прандели. Изоставувањето на Пандев од списокот на играчи за плејофот од Лигата на шампионите и...

Кошарка

Гаучосите поразени од Хрватска, славеше и Доминикана

Ветеранот Луис Скола не можеше сам против триото на Хрватска Симон, Шариќ и Бојан Богдановиќ кои заедно постигнаа 50 поени. Аргентина добро се носеше во првите 2 четвртини, но веќе во вториот дел Хрватска заигра поагресивна одбрана, по што...

Bookbox

Архитектонски чир на годината (+наградениот)

Нешто во стилот на „Златната малина”, панданот на Оскарите, Carbuncle Cup (carbuncle = чир, апцес) е награда – контрапункт на наградата Стирлинг за архитектонска исклучителност која ја доделува Кралскиот институт на британските архитекти. Најлошите згради на годината ги номинира...

Разно

Тотенхем – Ливерпул на Спортклуб 1

(ФУДБАЛ): Премиер лига: Тотенхем – Ливерпул, 14:30, СПОРТКЛУБ 1 (Типстер) (ФУДБАЛ): Белгиска лига: Клуб Бриж – Андерлехт, 14:30, АРЕНА 1 (Типстер) (КОШАРКА): СП2014: Србија – Франција, 15:30, СИТЕЛ 3 (ФУДБАЛ): Руска лига: Локомотив – Зенит, 16:30, СПОРТКЛУБ 2 (Типстер)...

Кошарка

Очекувана доминација на САД и Шпанија, Франција потклекна

Во последниот натпревар од првото коло на Мундијалот, „фуријата“ со 30 поени разлика го победи Иран (90:60). Најрасположен кај фаворитите за златниот медал, Пау Гасол постигна 33 поени, а имаше и 8 скока. Гасол постариот имаше поддршка од неговиот...

Вести разно

Колку посамоуверен толку попаметен, па и да не е така

“Нашите резултати ја поддржуваат идејата дека лажењето на самиот себе го олеснува лажењето на останатите. Луѓето кои се претерано самоуверени се преценети, а поединците кои не се доволно самоуверени се потценети,” објаснуваат истражувачите од два британски универзитети (Њукасл и...