Фудбал

Ибраими со бод во Гелзенкирхен, Барса поразена од ПСЖ

Група Е: ЦСКА Москва – Баерн Минхен 0-1/Милер 22’ (пенал)/ Манчестер Сити – Рома 1-1/Агуеро 4’ (пенал) – Тоти 23’/ [media file=”/files/offside/2014/09/30/x26yx2jmanchester-city-vs-as-roma-1-1-all-goals-highlights-30-09-2014-champions-leaguesport.mp4″] Група Ф: ПСЖ – Барселона 3-2/Давид Луиз 10’,  Верати 28’, Матуиди 54’ – Меси 12’, Нејмар 54’/...

Фудбал

За сè има прв пат, па и за Тоти

Први почнаа гостите од Рим кои кам бекот во најелитното клупско натпреварување го најавија на твитер и се пофалија дека ќе го играат 269. европски меч, но за прв пат со актуелен англиски шампион.  Домаќините вратија дека едвај чекаат...

Разно

Одржано мечувалечкото првенство на Македонија

Државното првенство во мечување, во организација на Мечувалечката федерација на Македонија се одржа на 27. и 28. септември во машка и во женска конкуренција. Натпреварите се одржаа во салата на државното средно училиште „Методи Митевски – Брицо”. Најдобар клуб...

Bookbox

Прв роман на Дејвид Кроненберг

Нејтан и Наоми се современ пар – медиумски зависници кои и самите ја хранат зависноста на другите, пишувајќи како онлајн новинари за сексуални скандали или за вистински злосторства, со графички детали. Нивните перверзни апетити се вешто врамени во интелектуални...

Фудбал

Колку заработуваат фудбалерите во САД

Раководството на фудбалската лига во САД реши да ги објави платите на сите играчи во сите клубови. Иако лигата официјално почнува во март следната година, фудбалерите имаат редовни примања, а некои од нив заработуваат повеќе од колегите во Европа....

Фудбал

Поради смрт на навивач, нема спорт во Грција цела недела

Костас Кацулис настрада за време на инцидентите кои се случија на третолигашкиот фудбалски натпревар помеѓу Етникос и Иродотос на 14 септември. Во навивачката пресметка во која учествуваа околу 30 навивачи, Кацулис бил погоден со камен во глава и бил...

Фудбал

Тренер на Челси во Нигерија бил третиран како затвореник и закачил ебола

Младиот шкотски стратег заминал во Нигерија со богато CV, како поранешен тренер во младинскиот погон на Селтик, Глазгов Ренџерс и Челси, а во Нигерија му понудиле да тренира 60 фудбалери на возраст од 12 до 22 години во интернационална...