Bookbox

„Анархија“: интерактивна политичка серија на француската државна телевизија

Франција е во хаос откако претседателот Франсоа Оланд ја доведува земјата на работ на пропаста, соочена со рекорден долг. Еврото се укинува и се враќа франкот, а населението мора да се научи да опстанува со (за нивни услови „само“)...

Фудбал

Статистика која ќе го реши дербито во Манчестер

На последните 34 натпревари помеѓу Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед само еднаш се случило тимот што прв ќе постигне гол, да загуби. Тоа е меч одигран во ноември 1993 година. Фудбалерите на Манчестер Сити воделе со 2:0, но за...

Свет

Никого не го интересира Либија

Истите милиции кои соработуваа со западните сојузници, сега се свртеа едни против други и се дел од граѓанската војна. Амнести интернешнл ги обвинува двете страни за најтешки злосторства – убиства, измачување, убивање цивили, лансирање ракети и артилериски оган во...

[Работна]

Посета на Дневниот центар за аутизам во рамките на програмата ‘‘Месец на штедење со Медо Штедо‘‘

Во рамките на посетата, за децата во Центарот беа организирани и разни друштвени и забавни активности со популарната маскота на детското штедење „Медо Штедо” во кои дечињата видно уживаа. Посетата на Центарот е една од активностите предвидени со партнерството...

Фудбал

Коринтијанс гради гробишта за најверните

„Коринтијанс засекогаш“ ќе стои на влезната врата на гробиштата на кои вечниот мир ќе може да си го најдат 70.000 навивачи кои со него се од почеток до крај. Локацијата ќе биде на периферијата од Сао Пауло, а бразилскиот...

Фудбал

Гвардиола на местото на Венгер?

Пеп Гвардиола и претходно беше поврзуван со најсилните англиски клубови, а според пишувањата на Лондон Ивнинг Стандард тоа ќе се случи по завршувањето на оваа сезона. “Се очекува Гвардиола да го напушти Баерн Минхен на крајот од следната сезона,...