Бавчи

БАСНА

И убаво поле веднаш до неа, идеално тука живеат и дивите и питомите животни, можеби и цели два милиона. И имаше во шумичката и полето, кога правилно би се распределило, место за живеалишта и храна за сите. Море, дури...

Бавчи

Нивниот сон

Еве ме конечно. Верувам, моите редовни читатели а и некои од вас,  приметиле дека ме нема на насловна, дека отиде мојата бавча во мирување наместо на првата страна. Простете што доцнам, а доцнам од две причини. Првата, ме фати...

Ракомет

Металург убедливо поразен на екскурзијата во Париз

По големиот триумф против Ла Риоха минатата сабота, ракометарите на Металург вечерва во Париз играа уште еден натпревар кој ќе им донесе големо искуство во кариерите на младите ракометари. Металурзите растеретено влегоа во дуелот со ПСЖ и со головите...

Разно

Осврт на осмото коло на Бизнис Лигата

ТОП стрелци: 1. Александар Трпковски (Eurolink) – 4 гола 2. Горан Новакоски (Montenegro) – 3 гола 3. Горан Манов (Sistina) – 3 гола 4. Влатко Причков (Македонски Телеком) – 3 гола 5. Борче Василев (Лукоил) – 3 гола Голман на колото...

Кошарка

Атланта го прегази Шарлот, агонија на Филаделфија

Атланта Хокс стигна до деветтата победа оваа сезона откако го прегази Шарлот со 30 поени разлика. За Хорнетси ова е деветти пораз во низа. Победата ја најавија уште во првото полувреме кога имаа висока предност од 64:28. Пол Милсап...

Фудбал

Вардар – Работнички во 17:00 и ПСЖ – Металург во 19:00

(ФУДБАЛ) Примера: Атлетико Мадрид – Депортиво, 12:00, СПОРТКЛУБ 1 (Играј на Типстер) (ФУДБАЛ) Лига 1: Бордо – Лил, 14:00, АРЕНА СПОРТ 2 (Играј на Типстер) (ФУДБАЛ) Премиер лига: Саутемптон – Манчестер Сити, 14:30 СПОРТКЛУБ 1 (Играј на Типстер) (КОШАРКА)...

Кошарка

Олимпија подобра, седми пораз за МЗТ Скопје

Кошаркарите на МЗТ Скопје никако сезонава да врзат 3 победи во серија. По триумфите над Игокеа во Јадранот и Струмица во домашното првенство, „металците“ поразени се враќаат од Љубљана. Освен првото водство на почетокот со тројката на Иван Маринковиќ,...

Ракомет

Вардар го врати победничкиот ритам во ЛШ

Игор Караџиќ и Тимур Дибиров реализираа на самиот старт на последниот меч за Црвено црните во „Јане Сандански“ за 2014 година. Во 4 минута нашиот тим оствари водство и од три гола разлика, но ракометарите на Целје возвратија и...

Свет

Исчезнатите 43-ца

Обвинувањата се дека полицијата дејствувала по барање на локалниот градоначалник, и киднапираните студенти ги предала на Гуерерос Унидос картелот, кои најверојатно го извршиле масакрот. По ова започнаа масовни демонстрации низ Mексико, а во главниот град на сојузната држава Гуереро...