Кошарка

Вујошевиќ: Секогаш е тешко кога играме овде

Партизан го преброде и едно од најтешките гостувања во АБА лигата и вечерва славеше во Скопје против МЗТ 63:55. На тој начин, белградскиот состав стигна до седмата победа по ред, а тренерот на гостите на пресот зборуваше за условите...

Кошарка

МЗТ поразен, Партизан ја продолжи серијата во Аеродром

Двата тима заиграа отворена кошарка уште на стартот и тоа резултираше со 43 коша во првите десет минути. Партизан играше најчесто преку Мачван и Павловиќ, кои го одржуваа белградскиот состав на четири поени предност 12:8. Од друга страна, Сеад...

Вести разно

Зошто Русија ја напушта Меѓународната вселенска станица

Рускиот експерт за вселенски политики и ракетни системи, Јури Караш, објаснува дека вселенската станица никогаш не било ни планирано да биде економски исплатлива, ама проблемот е што сега веќе не е ни научно исплатлива. “Немаме ништо ново што да...

Мислења

Грчкиот погреб на германското штедење

Дури и пред убедливата победа на левичарската Сириза на неодамнешните општи избори во Грција, беше очигледно дека, таа е далеку од готова, и дека кризата има потенцијал да стане уште полоша. Штедењето – политиката на излегување од долговите преку...

Bookbox

Песна за една стрела

The Arrow and the SongBy Henry Wadsworth Longfellow I shot an arrow into the air,It fell to earth, I knew not where;For, so swiftly it flew, the sightCould not follow it in its flight. I breathed a song into...

Свет

Разговор со Асад

Башар пред се верува во политичко а не воено решавање на судирот, и по него војната не е решение, туку инструмент на политиката. На прашањето како планира да ги спои и да ги стави под една власт трите мини-држави...

Писма на читатели

Патни пресметки на читатели

Здраво Трендо, Според податоците во статијата на веб страницата на весникот Капитал http://kapital.mk/pat-okolu-makedonija-za-eden-milion-evra/ односно http://inbox7.mk/archives/3663 за првите 11 месеци од 2014 година најмногу патни трошоци исплатил пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, гевгеличанецот Драги Цуклев, 25 илјади евра. Имам впечаток дека сумата...

Разно

МЗТ – Партизан во 21:00 и Челси – Манчестер Сити во 18:30

(ФУДБАЛ) Англија, Премиер лига: Хул – Њукасл, 13:45 СПОРТКЛУБ 1 (СКИ СКОКОВИ) Светски куп: Вилинген, 15:55 ЕУРОСПОРТ 2 (ФУДБАЛ) Англија, Премиер лига: Ливерпул – Вест Хем, 16:00 СПОРТКЛУБ 1 (ФУДБАЛ) Шпанија, Примера: Реал Мадрид – Сосиедад, 16:00 СПОРТКЛУБ 3...

Занимливости

Брзиот стреличар што ја промаши поентата

Видеото на Ларс Андерсен: https://www.youtube.com/watch?v=BEG-ly9tQGk[/youtube]Коментари на колега-стреличар на текстот на нараторот: „Тој употребува заборавени историски методи” Методите не се заборавени – низ светот постоеле, и се уште постојат, големи варијации во опремата и техниките на стрелање, а „откритијата” на...