Фудбал

Не издржа срцето на соиграчот на Абдурахими

24 годишниот Мертенс кој настапуваше во Локерен заедно со македонскиот репрезентативец Бесарт Абдурахими, доби срцев удар на натпревар меѓу резервните тимови на Локерен и Гент, одигран во понеделникот. Лекарите 30 минути интервенираа на терен, а потоа тој три дена...

Мислења

Ципрас во земјата на чудата

Никогаш не мораше вака да биде. Во времето кога Ципрас и левичарската Сириза дојдоа на власт во јануари, веќе стана возможен нов компромис ориентиран кон раст. Дури и најзакоравените германски поборници за штедењето – и секако канцеларката Ангела Меркел...

Бавчи

Чија си?

Никогаш не сум си се замислувала млада невеста. Не сум замислувала како може да изгледа мојата свадба, каков би бил мојот фустан, ниту пак некогаш сум можела да се замислам во бел превез и долги плави коси, со фустан...

[Работна]

Апел за Орнела

Последниве две години беше изложена на тешки цитостатски хемотерапии кои за жал не беа доволни за нејзино излекување. Орнела треба ИТНО да започне терапија со лек Brentuximab кој ќе биде набавен од странство. МОЛИМЕ ЗА ПОМОШ, ЗА ХУМАНОСТ! ДОНИРАЈТЕ...

Интернет

Првите 100.000 корисници

Младиот компјутерџија е Марк Закерберг, кој на прашањето од Булсај, дали “Дфејсбук” ќе биде следната голема работа, одговара: “Кога прв пат го стартувавме сервисот се надевавме на можеби 400 или 500 луѓе… па кој знае што ќе биде следно?...

Bookbox статија

Победници од литературниот конкурс ЕВА

Наспроти очекувањето дека после третото од 162 пристигнати дела ќе нè фати сафра, бевме изненадени од нивото и креативноста на пристигнатите дела. Тие беа на слободна тема, на англиски или македонски јазик, по избор на учесникот. Сепак јас, Зорица Петкоска...