Ракомет

Кире Лазаров се искачи на европскиот трон

По триумфот во домашното првенство, купот и Супер купот, ракометарите на Барселона на Фајнлфорот во Келн ја запечатија и европската титула со конечни 28:23 против Веспрем. Каталонците го извадија најдоброто од себе за да го скротат 22 кратниот унгарски...

Фудбал

Каталонски чекор поблиску до тројна круна

Меси го отвори резултатот во 20′ минута со прекрасен гол: Вториот гол беше дело на Нејмар, по неверојатната Сони плејстешјн акција: Аргентинецот ѝ донесе на Барса водство од 3-0: Вилијамс ги постави конечните 3-1:

Фудбал

Арсенал го освои ФА купот по 12-ти пат, бомба на Санчез

Последен тренер на еден англиски клуб кој успеал шест пати да му се радува на пехарот од најстарото натпреварување на светот беше Џорџ Ремзи со Астон Вила. Рекордот на Ремзи вечерва го израмни Арсен Венгер, откако Арсенал со головите...

Ракомет

Веспрем силен против Кил за европско финале со Барса

Актуелниот унгарски шампион Веспрем, екипа која два пати го совлада Вардар во групната фаза од Лигата на шампионите ќе му биде противник на Кире Лазаров во финалето на ЛШ. Унгарците со 31-27 го совладаа сега веќе поранешниот шампион Кил....

Ракомет

Лазаров и Барса ќе играат во финалето на ЛШ

Капитенот на македонската репрезентација беше еден од најзаслужните за големиот триумф на Барселона. Лазаров постигна 7 голови, само еден помалку од Никола Каработиќ со кој ја изрешетаа мрежата на Полјаците.   Покрај погодоците, Лазаров имаше и неколку одлични асистенции,...

Мислења

Големата игра на Варуфакис

Како назначен “тешкаш” на грчката влада тој напорно работи на планот Б (потенцијален излез од Еврозоната), додека премиерот Алексис Ципрас е достапен за планот А (продолжување на договорот за кредитирање на Грција, и повторно преговарање на условите за вадење...

Вести разно

Аргумент против задолжителните летни лектири

Колку што е проблематичен просек, толку е попроблематично што тој се зголемува колку е посиромашно детето. Задолжителните лектири за време на летниот распуст се едно од решенијата за да се спречи губење на направениот прогрес. Проблемот е што најчесто...

На дното

Еве зошто Шведска победи на Евросонг!

Текстот во рубриката Стигнавме на дното е преземен без интервенции од порталот Сител. Со години се знае дека Евросонг е едно големо наместено натпреварување, музичка лакрдија во која победата ја носат оние кои во тој момент му одговараат на...