На дното

Советите на Памела Андерсон за среќна вагина!!!

Текстот во рубриката Стигнавме на дното е преземен без интервенции од порталот За Сè. Доколку сакате да ја израдувате вашата вагина, ви предлагаме да ги послушате советите на Памела Андерсон: 1. Кондоми – Покрај тоа што се средство број...

Вести разно

Како Американци уапсија ФИФА функционери сред Швајцарија

Марк Стерн од Слејт објаснува дека американската истрага против ФИФА се базира на законот против рекетирање и корупција, кој беше донесен во 70-те како дел од борбата против мафијата. Промената што ја воведува овој закон е што делата на...

Кошарка

За метлата на Атланта и кумашините во Хјустон

Двете финалиња по конференции ни донесоа, можеби резултатски не толку возбудлива, но, сепак, историска нба кошарка. Леброн Џејмс во мисија да пишува епска кошаркарска фантазија, а Splash Brothers – ите (Стеф Кари и Клеј Томпсон) ја доведоа кошарката до...

Bookbox статија

Уелбек откажан, па вратен на програмата на Дубровничките летни игри

Претставата правена според „Елементарни честички” на Уелбек во режија на Ивица Буљан требаше премиерно да биде изведена на овогодишните, 66-ти по ред Дубровнички летни игри. Но дубровничко-неретванската жупанија, загрижена од можните реакции од анти-исламистичките ставови на авторот, чиј најнов...

Фудбал

Блатер останува прв човек на ФИФА

Сеп Блатер доби 133, а Принцот Али 73 гласови на денешното гласање во Цирих на изборите за претседател на Светската куќа на фудбалот. Со оглед на тоа што во првиот круг за нов претседател беа потребни две третини од...

Статии музика

Бесрамното рекламирање брендови среде песни

Како што пишува Music.Mic, во последниве педесетина години поп песните станаа подолги, погласни, но и многу слични меѓу себе. Од друга страна, музиката се смени на начини за кои се уште не сме свесни – брендовите и рекламирањето навлегуваат...

Bookbox статија

Дали изложување (и продавање) туѓи слики од Инстаграм е крадење?

Идејата за фотографирање постоечки фотографии на Принс му паднала на памет уште во 1970-тите, а најпознати резултати од неговата досегашна употреба на оваа методологија се „Духовна Америка” која ја користи славната и контроверзна фотографија на Гери Грос на десетгодишната...