Бизнис

Човекот што годинава заработи 22 милијарди долари, и ги изгуби

Пред две недели Сутонг се крена на 4-то место на Блумберг листата на најбогати луѓе во Азија, откако акциите на двете негови компании Голдин Фајненшл холдингс и Голдин Пропертис холдингс пораснаа за над 350 проценти. Самиот Сутонг во интервју...

Фудбал

Религиозниот Бака се прослави на 29 години

Роден во Пуерто Колумбија во рибарско семејство, кое лови од утро до мрак, во Карлос Бака никој не гледал иден познат фудбалер. Работел и како контролор во градскиот превоз во неговиот крај. За разлика од неговите сонародници, тој подоцна...

Кошарка

Голден Стејт во НБА финале после четири децении

ГОЛДЕН СТЕЈТ – ХЈУСТОН 104-90 Вориорс славеа во петиот меч 104-90 на домашен паркет и така се пласираа во првото финале од 1975. година кога последен пат стигнаа до пехарот. По генерации желби и чекања, Голден Стејт Вориорс конечно...

Bookbox статија

„Стилјаги” – руските хипстери од 1950-тите

Повеќе како обид за ескапизам отколку заради политички протест, Стилјаги си создале сопствени живописен свет во рамки на рестриктивниот режим. Во поствоена Русија немало многу можности за забава, а уште помалку за изразување на индивидуализам. И покрај забраната за...

Бавчи

Nomen est omen

Сите патишта водат во Рим. Без разлика од каде и да тргнуваат. Така на пример, мојот пат тргна од Мајнц, на лицето С. М – Т, патот му тргна од Солун (кој еве уште еднаш се потврдува дека бил...

Фудбал

Покер во Варшава, Севиља владее со Лига Европа

Во своето четврто европско финале, Севиља стигна до четвртиот пехар. На тој начин тимот од Андалузија обезбеди и директен пласман во Лигата на шампионите од следната сезона. Во Варшава вечерва, Севиља беше подобра од Днипро 3-2 (2-2).   Шпанците...

Фудбал

Кои се уапсените функционери на ФИФА?

ЏЕК ВАРНЕР – поранешен потпретседател на ФИФА и член на извршниот одбор и специјален советник во фудбалската федерација на Тринидад и Тобаго. ЏЕФРИ ВЕБ – потпретседател на ФИФА и член на извршниот комитет, претседател на КОНКАКАФ  и на Фудбалската...

Фудбал

Фудбалерите на Јувентус издишале од трчање за финале

Стефан Лихштајнер оваа сезона е највредниот фудбалер во Лигата на шампионите. Тој ги одигра сите 12 натпревари, на терен мина 1.080 минути и истрча 135 километри или поточно 135.158 метри. Според официјалните податоци на УЕФА, на втората и третата...

На дното

Kоце се дружи и фотографира со бившиот сопруг на Азис?!

Текстот во рубриката Стигнавме на дното е преземен без интервенции од порталот Либертас. Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски го искористил неодамнешниот престој во Скопје на Николај Пурванов.бивш сопруг на бугарската мегазвезда,пеачот траверстит, Азис. Од пред некоја година тие по...