Фудбал

Папата никогаш не го гледал Меси како игра

Во разговор за аргентинскиот весник La Voz Del Pueblo, Папата Францис вели дека тоа што никогаш не го гледал Меси е од проста причина што не гледа телевизија од 1990. година како дел од ветувањето кое го дал. „Кога...

Фудбал

Карти за финалето на ФА купот паднаа од небо

Со помош на цивилната авијација, ФА лансираше две карти во вселената за финалето од ФА купот меѓу Арсенал и Астон Вила. Ги закачија на балон од стадионот Вембли, а тие стигнаа до висина од 8.839 метри. Откако балонот пукна...

Мислења

Враќањето на балканското прашање

Речиси четврт век подоцна, Балканот продолжува да претставува закана за европскиот мир, исто како што беше и во предвечерјето на Првата светска војна и крајот на Студената војна, кога имплозијата на Југославија доведе не само до првата војна во...

Фудбал

Луфтханза части за опстанокот на Ханза

Некогаш важеа за најпопуларниот клуб во Источна Германија, а минатиот викенд малку фалеше да се запознаат со четвртата лига и пропаста во неа. Ханза Рошток во неделата загуби од Динамо во Дрезден и тоа беше четврт последователен пораз за...

[Работна]

30-ти мај, Школка, Македонски Алтернативни Награди и настапи во живо

  Со настап во живо, ќе не почестат дел од наградените изведувачи: Гиш (La Colonie Volvox), Верка, КУР, Ласт Експедишн, Лоши Деца, Џака Накот, Гуру Харе, Конкуеринг Лајн, Санаториум и Чиста Околина. Овие награди, музички ќе бидат збогатени од...

Музика

Чујте ги Сусијат

Не ми треба никој YouTube Embed: No video/playlist ID has been supplied 3B8y0Q0UDyA] Living On A TreeYouTube Embed: No video/playlist ID has been supplied WDVGTuJLryw] Pigs YouTube Embed: No video/playlist ID has been supplied Cdy8PpQdLTo] Martin (feat. Ruben Goswell)...