Кошарка

Биковите пресилни, славеа со 56 поени разлика

Марко Белинели погоди две тројки по ред во последните 80 секунди, од која една на 14 секунди пред крајот, но Џамал Крафорд и Блејк Грифин ги реализираа слободните фрлања и Клиперс го победи актуелниот шампион.   Блескаше тандемот Крис...

Мода

Одело стејт оф мајнд

“Носењето формална облека прави да се чувствуваме моќни, и ова го менува начинот на кој го гледаме светот,” објаснува во својата студија професорот по психологија од Калифорнија Стејт Универзитетот, Абрахам Рутчик. Заклучоците се дека генерално носењето поформална облека од...

Bookbox статија

Фиктивни топоними од поп-културата

1. Фридонија Во филмот на браќата Маркс, „Супа од патка”, ликот Руфус Т. Фаерфлај (којшто го игра Гручо) е диктатор во земјата Фридонија. Тој се мачи да обезбеди голем заем од богаташка на која ѝ е симпатија. Истото име на...

Кец у два

Махер и малер на колото

Махерите: Малерите: Имате ли и вие некое ливче да се пофалите или да се пожалите за една што ве зафркнала? Пишете ни на Фејсбук, Твитер или на tipster@trendolend.mk. Ако не ви оди во кладилница, пробајте се на Типстер.