Вести разно

Бунт против топлата вода

Во аргументите против топлата вода се наведува дека освен ако не переш смрдливи алишта или памучни пелени, тогаш не ти треба топла вода, плус ладната не само што заштедува енергија туку и го продолжува животниот век на алиштата –...

Разно

Надал не сака веќе Бернардес да му суди

Во моментов седмиот тенисер во светот изјави дека тој лично инсистирал во АТП Бернардес да не суди кога Надал е на теренот. „Да, барав од АТП Бернардес веќе да не суди на моите мечеви. Искрено немам ништо против него...

Фудбал

Севиља за рекорд, Днипро за сензација

Севиља го освои УЕФА купот во 2006 и 2007 година под водство на Хуанде Рамос, човек кој подоцна го тренираше Днипро, вечерашниот противник на Шпанците. Минатата година, во Торино против Бенфика, Севиља по трет пат во историјата го крена...

Bookbox статија

Орвел за шпанските анархисти

Во чест на Каталонија (Homage to Catalonia) е книга на Орвел од 1938, во која тој ги опишува своите искуства во Шпанската граѓанска војна. Се одлучил да се бори против фашизмот на страната на шпанските републиканци како резултат на...

Свет

Меден месец во време на ИД

Асошијтед прес го пренесува сведоштвото на Сириецот Абу Билал ал Хомси (кого го интервјуираат неколку пати во последниве неколку години), на кој ИС му ја носи избраничката од Тунис со која до тогаш има само зборувано на интернет и...

Фудбал

Уапсени високи функционери на ФИФА, не и Блатер

Сите уапсени се блиски соработници на Блатер, а во Цирих биле за годишното собрание на ФИФА и биле сместени во хотелот Баур ау Лак.   Апсењето било мирно, пренесува Њујорк тајмс. Меѓу уапсените се Џефри Веб, Еугенио Фигуередо, Џек...