Фудбал

Норич побогат и од Светскиот шампион

Плејоф финалето во Чемпионшип лигата беше решено во 12-та и 15-та минута, а тоа му донесе пласман на Норич во Премиер лигата, само една година откако доживеаа шок во борбата за опстанок. БиБиСи пресмета дека пласманот во Премиер лигата...

Урбан

Koга 2 милиони градат еден дом

Во антологискиот филм „Кујнски приказни” од 2003, еден тим шведски истражувачи сака да проектира ултимативната домашна кујна, која штеди време и енергија. За таа цел тие ангажираат набљудувачи, кои седнати на високо столче во кујната, без да проговорат ни...

Фудбал

Каде се и што прават јунаците на Јунајтед од Барселона 1999-та

ПИТЕР ШМАЈХЕЛ – Голман Славното финале во ЛШ беше последниот настап за Големиот Питер за Јунајтед. Замина во Спортинг Лисабон, а играше уште и за Астон Вила и Манчестер Сити пред да се пензионира во 2003. година. Работеше како...

Разно

Одбојкарскиот живот во Сибир на Филип Деспотовски

Деспотовски шест години беше дел од романското првенство каде освои 2 купа, едно второ место и 3 бронзени медали. Од капитен на Динамо Букурешт стигна до руски Тјумен во силна конкуренција на 100 одбојкари. Тој е вториот Македонец кој...

Фудбал

Мерцедес го бара кртот во случајот Монте Карло

Светскиот првак и лидер во генералниот пласман, Луис Хамилтон имаше убедливо водство од почетокот на трката викендов и неоштетени гуми да ги извози последните 12 кругови. Во еден момент карамбол направи младиот Макс Ферстапен, кој се обиде да ги...