Bookbox статија

Зошто ако успееш „на среќа“ не ти се брои?

Кога ќе успееме во нешто не сме баш подготвени, или дури сме и засрамени да признаеме дека среќата одиграла улога во тоа. Ја негираме улогата на среќата бидејќи тоа прави да изгледаме како цело време да сме имале контрола...

Свет

Рио 2016-та, Олимпијада во канализација

АП нарача студија на нивоата на вирус и бактерии во водите од локации каде следната година треба да се одржуваат олимписки настани – заливот Гуанабара (едрење), плажата Копакабана (пливање) и езерото Родриго де Фреитас (кану и веслање). Тестовите покажале...

Статии филм

Август на HBO

ФИЛМСКИ ПРЕМИЕРИ Снимен според истоимениот бестселер на авторката Гејл Форман, филмот „Ако останам“,  е приказна за животот, љубовта, музиката и надежта која не смее да нè напушти ни во најтешките моменти. Екранизираната приказна на Р.Ј. Картер ќе се емитува...

Вести разно

Како богатите родители ги растат богатите деца

Тие се сложни дека околината е клучен фактор. Кај децата израснати од биолошки родители, корелацијата меѓу богатството на децата и идното богатство на децата е силна, со коефициент од 0,33 (коефициент 0 значи дека богатството на родителите нема никакво...

Фудбал

11 годишник со аматерски тим му извади реми на Болтон

Среќникот е 11 годишниот Даниел, голем навивач на нисколигашот Фајлд кој ги собира топките зад голот и кој беше прекомандуван на тренерското столче и тоа на пријателски меч против второлигашот Болтон. Даниел спремаше тактика, одржа прес конференција и направи...