Урбан

Празен Париз за вас, прекрасни невозачи на коли

Датумот за Денот без автомобили е темпиран да е во исто време со Конференцијата на ОН за климатски промени и Европската недела на мобилноста. Освен фраерско однесување, целта е да им се дозволи на жителите да го уживаат градот...

На дното

Големи несреќи во Македонија за Богородица – На поврдените од Берово им се јавува црвенило во форма на орев?!

Текстот во рубриката Стигнавме на дното е преземен без интервенции од порталот MKD News. Божја казна, предупредување од светците, волја на природата или обичен несреќен случај? Никој од местото Туртела до Добри Лаки не се осмелува да биде сосема...

Фудбал

По Ева Карнеиро, Викторија Гамеева е новиот докторски хит

Сезоната почна бурно, откако Жозе Мурињо ја отстрани од тимот симпатичната докторка Ева Карнеиро по ремито на Челси 2-2 против Свонси во првото коло. Влегла без потреба во судиското продолжение, урлаше Мурињо.   Сега вниманието на јавноста се префрли...

Разно

Вилијамс помладата пишува историја

Серена Вилијамс годинава има 48 победи и 2 порази. На тврда подлога таа има учинок 32-3. Минатата година го освои шестиот УС опен во нејзината кариера, а трет по ред. Оттаму овој Грен слем го доби прекарот Серена Слем....

Мислења

Како е правилно: бегалци или мигранти?

УНХЦР на својот сајт, во рубриката “Гледна точка на УНХЦР” го објавува текстот под наслов: ‘Бегалци’ или ‘мигранти’ – Како е правилно? Со речиси 60 милиони присилно раселени лица низ светот и преминувањата на Медитеранот со бродови кои секојдневно...

Bookbox статија

Анти-еп за мрачна страна на американската историја

Наречена „една од темелниците на американската поезија”, книгата „Сведочење” на Чарлс Резникоф е базирана на илјадници страници судски записници, од крајот на 19 и почетокот на 20 век. „Речитативите”, како што ги нарекува авторот, варираат по должина – од...

Свет

Велика Британија под локална самоуправа на ИСИС

Во организација на Save the Children, луѓето од британскиот град Сари беа наседнати со видео пранк со вградена социјална димензија: како би реагирале кога би морале да живеат во услови слични на оние во Сирија.  Видеото ги бележи нивните...

Фудбал

Најлудиот меч во Премиер лигата и Ди Канио во главна улога

На 12. февруари 2000-та првенствен меч од Премиер лигата играа Вест Хем и Брадфорд. За некое чудо гостите водеа 2-4, но Вест Хем направи целосен пресврт со погодоците на Ди Канио, Џо Кол и Френк Лампард и победи 5-4....