Фудбал

Молк на Калдерон, Јувентус ја преслуша Севиља

Група А:   ШАХТЈОР – ПСЖ 0:3 (0:2) /Орие 7′, Луиз 24′, Ибрахимовиќ 90’/[media file=”/files/offside/2015/09/30/shaktardonetskvspsg0-3allgoalshighlights2015hd.mp4″]   МАЛМЕ – РЕАЛ МАДРИД 0:2 (0:2) /Роналдо 29′, 90’/[media file=”/files/offside/2015/09/30/malmo0-2realmadridallgoalsandhighlightschampionsl.mp4″]   Tабела: Реал 6, ПСЖ 6, Малме 0, Шахтјор 0   Група Б:...

Bookbox статија

Им верувате ли на освртите на задните корици на книгите?

„Блурб”, како што се нарекува на англиски, е краток опис на книга, обично напишан на задната корица, чија цел е да ја изрекламира, и во крајна линија да ја продаде. Џингл-рецензијата (да ја наречеме така на македонски, во недостаток...

Фудбал

Историјата на Реал Мадрид во Шведска почнала со риболов

Вечерашното гостување на Реал Мадрид против Малме ќе биде нивниот прв официјален натпревар против екипа од Шведска. Кралевите досега гостувале во две скандинавски земји, но никогаш до сега не се паднале со шведски тим на меѓународните натпреварувања. Во Норвешка...

Кошарка

Ставете очила за сонце, игра Мега

Со драстично изменет состав од лани, кошаркарите на актуелниот шампион на Македонија ќе играат во регионалната лига. Во првото коло, Металците гостуваат во Љубљана против Олимпија.   Најголемо внимание пред почетокот на сезоната предизвика промоцијата на дресовите на Мега...

На дното

СТАРЕЦ МИРНО СПИЕЛ ВО БОЛНИЧКИОТ КРЕВЕТ, СЀ ДОДЕКА НЕШТО НЕ ГО КАСНАЛО

Текстот во рубриката Стигнавме на дното е преземен без интервенции од порталот A1. Недопустлив скандал изби во новиот дом за нега на стари и тешко болни пациенти во Виена. На крајот од минатиот месец, глушец гризнал пациент на неколку...

Фудбал

Апетитот во кариерата на Адел Тарабт

Адел Тарабт би можел да биде продаден од Бенфика, по само четири месеци во португалскиот шампион.   26-годишниот Мароканец во јуни потпиша 5-годишен договор со Бенфика, откако КПР одлучи да го раскине договорот со него по испаѓањето од Премиер...