Свет

Економската цена на стравот

Економистите немаат некоја издржана равенка за предвидување на економските последици од нападите, единствено ги имаат примерите од претходните вакви случаи. По нападите од 11-ти септември, бројот на патници на домашни летови во САД паѓа за 10%, а на меѓународните...

Разно

Осврт на осмото коло од Бизнис Лигата

Во рамките на осмото коло од Телеком Бизнис Лигата на Македонија беа одиграни осум натпревари во кои се демонстрираше доста атрактивен фудбал кој изобилуваше со уште поатрактивни потези. Во ваквата игра, која донесе и победи со убедива гол разлика, се истакнаа...

Фудбал

Првиот меѓународен фудбалски натпревар

Историјата на меѓународните фудбалски натпревари во аналите на Светската куќа на фудбалот почнуваат да се испишуваат на денешен ден пред точно 143 години или поточно во 1872 година. Мечот го закажел Шкотска и Англија на стадионот Хамилтон Крешент во...

Bookbox статија

Кога Брајан Ино го сретна Варуфакис

Пред неколку дена, кога Варуфакис учествуваше на дискусија со Жижек и Асанж во Лондон (за која пишувавме тука), тој најде време да се сретне со другар му Ино. Гардијан го „прислушкуваше” нивниот муабет, а потоа го објави, таков, сечен...

Кец у два

Махер и малер на колото

Махерот: Малерите: Ако имате добитен тикет или ако една ве зафркнала, пишете ни на Фејсбук или на tipster@trendolend.mk. Ако не ви оди во кладилница, пробајте се на Типстер.

Свет

Непријателот на мојот непријател е Курд

Откако со распоредувањето на С-400 против-воздушните проектили Русија наметна забранета зона за летање над Сирија, сега Москва започна поблиска соработка со Сириските курдски сили (YPL). Ова е група која е главната воена копнена сила на американската коалиција во Сирија,...