Навивачи

2015-та е за навивачите

НА РОМА – ЈУВЕНТУС СО РОМАНИСТИ ОД МАКЕДОНИЈА НЕМА ДЕН ДА НЕ ПОМИСЛАТ НА ИНТЕР ДЕБАКЛОТ НА БОРУСИЈА ДОРТМУНД НА ГОЛЕМО СЕ СЛАВЕШЕ ВО МАКЕДОНИЈА ЗА НИВ ЛИВЕРПУЛ Е РЕЛИГИЈА МАКЕДОНСКИТЕ СРЦА КОИ ЧУКААТ ЗА МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД ПЕЊА МАДРИДИСТА...

Кец у два

Махери со 66.000 и малери со 133.000 евра

МАХЕРИТЕ: Махер број 1 Махер број 2 Махер број 3 Махер број 4 Махер број 5 МАЛЕРИТЕ: Малер број 1 Малер број 2 Малер број 3 Малер број 4 Малер број 5 И уште нешто Махер на малерите Збогум...

Разно

Тенисот во 2015-та

Рекордот на Ѓоковиќ во Мелбурн Новак Ѓоковиќ по рекорден петти пат го крена трофејот на овој турнир. Во третото меѓусебно финале на првиот Грен Слем од годината со Енди Мареј во Мелбурн, првиот светски рекет победи по трет пат...

Bookbox статија

Сенфот на Кант и сладоледот на Ниче

„Добриот живот не се состои во пијанки и во бескрајна бучна прослава, ниту во уживање со момчиња и жени, и во сè што ни нуди раскошната трпеза, туку во разумност којашто ги испитува причините заради кои нешто треба да...

Бавчи

Вечерва е Нова година

Вечерва е Нова година, сите знаат. И што да се каже? Ништо посебно: ќе дојде полноќ, ќе фрштат петарди, ќе има огномет, жижици… луѓето ќе си честитаат со бацувања секој – секого што се затекнал да слави на исто...

Bookbox статија

Ханеке ќе снима филм за мигрантската криза

Актерите од претходниот филм, Изабел Ипер и Жан-Луј Трентињан ќе глумат и во новиот филм, чие снимање ќе стартува на почетокот на следната година во Кале, со надеж дека премиерата ќе се случи на Канскиот фестивал 2017. Претходно за...

Ракомет

Ракометот во 2015-та

1. МАКЕДОНИЈА НА СП ВО КАТАР Ракометните возбудувања за македонската публика во 2015-та почнаа во Катар. Нашите ракометари беа одлични во групата со четири победи и еден пораз, но во осминафиналето не успеаа да ја минат Словенија и да...