Софка за двајца

Јајца Бенедикт

Со ова јадење се запознав во Америка. Секогаш се служи на нивните таканаречени бранчови. Бранч е еден вид шведска маса, по нашки, што се служи во ресторани, обично во недела. Бидејќи се служи покасно од доручек, а фаќа дел...

Разно

Сите Гренд слем титули на Ѓоковиќ

АВСТРАЛИЈА ОПЕН 2008 АВСТРАЛИЈА ОПЕН 2011 ВИМБЛДОН 2011 УС ОПЕН 2011 АВСТРАЛИЈА ОПЕН 2012 АВСТРАЛИЈА ОПЕН 2013 ВИМБЛДОН 2014 АВСТРАЛИЈА ОПЕН 2015 ВИМБЛДОН 2015 УС ОПЕН 2015 АВСТРАЛИЈА ОПЕН 2016

Ракомет

Златен медал за моќната Германија

Иако важеше за фаворит, Шпанија тоа не успеа да го докаже тоа на теренот во ниту еден момент од финалниот меч. Тоа се покажа уште по првите 30 минути, нетипично неефикасни за Шпанците кои постигнаа мизерни 6 гола, а...

Ракомет

Македонија против Чешка за пласман на Мундијалот

Во јуни годинава, најдобрите македонски ракометари ќе одиграат двомеч од кој подобриот ќе чекира карта за планетарниот турнир кој ќе се одржи во неколку француски градови. Чесите ни се добро познат ривал, затоа што со нив игравме на Европското...

Фудбал

По што навивачите ќе го паметат Немања Видиќ?

Црвена Звезда Во тимот од Белград, Видиќ дошол на неполни 15 години и до 23 години стекнува големо искуство. Звезда го позајмува во Спартак Суботица, освојува титула со белградскиот состав и два купа и станува капитен. Во негова чест...

Кец у два

Четири кецови и два меча 3+

Феенорд – Ден Хаг 3+ (14:30 сабота, Холандија 1) Наполи – Емполи 1 (15:00 недела, Серија А) Гимнастик – Тенерифе 1 (17:00 недела, Шпанија 2) Клуб Бриж – Локерен 3+ (18:00 недела, Белгија 1) Гент – Васланд 1 (20:00...

Фудбал

Грчки фудбалери седнаа на трева и молчеа две минути

Фудбалерите на АЕЛ Лариса и Акарнаикос, кои се дел од втората грчка лига одлучија да се обединат во знак на солидарност на стадионот во Лариса.   Нивниот гест беше предизвикан од неодамнешните трагични настани кои се случија во близина...

Вести разно

Како СССР го претрка САД до Месечината

Иако наративот околу вселенските успеси на Земјата се фокусира на тоа дека САД први успеваат да однесат човек на Месечината, советската Луна 9 станува првото вселенско летало создадено од човек кое успешно слетува на Месечината, и тоа на 31-ви...