Навивачи

Градско дерби без навивачи

На четири дена до стартот на вечното римско дерби и двете навивачки групи официјално го најавија својот бојкот. Олимпико во Рим кој некогаш сјаеше со 80.000 навивачи овој пат нема да се наполни ниту до пола.   Според последните...

Занимливости

Ректум на денот

Државната полиција на Вермонт го сопрела 41 годишниот Фернандо Естрела заради банален сообраќаен прекршок, на знак Стоп не сопрел туку нагазил на гас. Проверката на неговиот Шеви минивен открила само некои нарко гаџети од типот на игли, лажичиња и...

Bookbox статија

Почина ѕвездата во светот на архитектурата Заха Хадид

Таа е првата жена која го има добиено златниот медал на британскиот Кралски институт на архитекти по 167 години машка доминација (за што пишувавме тука), како и првата жена која по 26 години постоење на наградата, во 2004 доби...

Фудбал

Бундеслигашот кој собра 1 милион евра за 9 минути и 23 секунди

Минатата година, екипата на Херта едвај се спаси од испаѓање од Бундес лигата во последното коло и тоа благодарение на резултатите од другите натптревари. Во моментов Херта е трета во првенството и се остри за настап во Лигата на...

Фудбал

Само голманот го бива на Олд Трафорд

Џокерот на Алекс Фергусон кој го постигна првиот од двата гола за Манчестер во судиското 3 минутно продолжение против Баерн во финалето од ЛШ, го нападна Јунајтед слично на неговите поранешни колеги. Според него има само еден играч кој...

Статии музика

Колку денес се слушаат најдобрите на сите времиња

Тоа го направи платформата за стриминг Спотифај кој ја преработи листата на 30-те најпродавани музички албуми според тоа колку нивната музика се слуша во последниве 8 години колку што постои Спотифај. Разликите меѓу старата физичка листа и новата стриминг...

Бизнис

Publicis One го објави своето глобално и регионално лидерство

“На почетокот на оваа година започна многу значајна трансформација на Публицис Групацијата, која вклучуваше и креирање на Publicis One, нова глобална комуникациска компанија. Кога го започнавме ова патување, нашата прва мисија беше да се создаде силен тим на лидери.”...