Ракомет

Келн останува неостварен сон

Тимот на Раул Гонзалес одигра извонредно прво полувреме и влезе во мечот со многу подобра и поорганизирана игра, за разлика од првата средба во Јане Сандански. И покрај поразот на домашен терен и драстично помалите шанси за пласман во...

Свет

Зошто Алепо е најжестокото боиште во Сирија?

Пред војната Алепо е најголемиот град во Сирија, и главен комерцијален центар. Историски игра слична улога уште од времето на Александар Македонски, па потоа Византија и разни исламски династии. Алепо беше еден од последните сириски градови кој се приклучи...

Свет

Телото на рускиот херој од Палмира вратено дома

Се работи за постар поручник Александер Прокоренко, на кој постхумно Путин му го додели медалот Херој на Русија. На 18-ти март ИСИС објави дека убиле 5 руски војници во близина на Палмира. Информацијата не беше потврдена од Русија. По...

Статии музика

Отворен сефот на Принс со музика за еден век

Сефот за кој шифра имал само Принс би отворен од Бремер трустот, кој има привремено владение врз имотот на Принс. Музичарот, која почина на 21-ви април на 57-годишна возраст, имаше објавено 39 студиски албуми и дузини други музички проекти....

Фудбал

Кроткиот Кротоне е новиот прволигаш во Серија А

Кротоне ја освои првата историска промоција во Серија А, но не ја викајте бајка. Викајте ја дело, пишува реномираната Република. Првиот настап на Кротоне во елитното друштво може да се објасни во два збора, со име и презиме: Рафаеле...

Кец у два

Седум предлози со коефициент 20

Борусија Дортмунд – Волфсбург 1-1 (сабота 15:30, Бундеслига) 2.00   Атлетико Мадрид – Рајо Ваљекано 1 (сабота 18:15, Ла Лига) 1.25   Арсенал – Норич 3+ (сабота 18:30, Премиер лига) 1.55   Баер Леверкузен – Херта 1 (сабота 18:30,...

Bookbox статија

Новооткриен водич за машко здравје на Волт Витман

Напишана под името Моуз Велсор, познат псевдоним на Витман, серијата од 13 тематски целини била објавена во списанието Њујорк Атлас во 1858, и содржи 50,000 зборови. Захари Турпин од Универзитетот во Хјустон налетал на неа додека ги пребарувал дигиталните...