Бавчи

Патриидиотска читанка за почетници

 Што кој мој да пишувам, си мислам у себе додека зјапам у насловнава на Политикин Забавник. Си го купив денес за да летам со мислите назад у детството мое златно, социјалистичко. Кој ги ебе сите оние кои сакаат да мислат...

Навивачи

Подготовки за финалето меѓу Звезда и Марсеј

Нивното патешествие во и до Бари преполно со разни доживувања, занимливости и анегдоти ќе ви го пренесеме во делои. Првиот се однесува на нивните подготовки во време кога било ризично со српски таблици да поминуваат низ Хрватска каде останале...

Bookbox статија

Aндерграунд супер-клуб каде музиката го одредува менито

По смртта на Риверс во 2011, Гелб одлучил да ја продолжи традицијата на заеднички свирки, но да направи нејзина гастрономска верзија. Неколку пати месечно тој во Сан Франциско ги отвара вратите на андеграунд клуб наречен „Звук и вкус” (Sound&Savor),...

Фудбал

„Во фудбалот и животот има нешто повеќе од пари“

Во седмо одделение Куба бил на суд за малолетници. Причина: Играл фудбал во мастики и 20 гроша, победил но награда не добил и започнала тепачка. Мајка му отишла во полиција, ја поддржал и директорот на школото, но судијата одлучил...

Македонија

Фчерашни, епизода 6

Тука се редовните рубрики со економскиот експерт Тошо Малерот, фенг-шуи советите на Спиро Енергија и временската прогноза на Симе Временски. Бевме и на погребот на Пржинскиот договор. Шестата епизода на „Фчерашни новости” веќе е на „Јутјуб”, а покрај сите...

Свет

Се подготвува аболиција за Хилари Клинтон?

Откако решителниот директор на ФБИ Џејмс Кими неделава најави опсежна истрага за можни криминали во кои се појавува името на поранешната државна секретарка Хилари Клинтон, нејзини политички советници се убедени дека најдобра опција за неа е таквиот удар веднаш...