Фудбал

Формулата за успешно работење во фудбалот на долги патеки

„Нема подобар селектор за националниот тим од Лев“ Ова е денешната изјава на претседателот на Фудбалската федерација на Германија, Рајнхард Гриндел кој денеска се ракуваше и му честиташе на Јоаким Лев за новиот селекторски договор со Германија. Тоа е...

Свет

Сопругата на Ким Јонг-ун 7 месеци ја нема во јавност

Во верзијата според која Ри Сол-ју ја изгубила наклоноста од владетелот, се тврди дека таа се спукала со неговата помлада сестра, Ким Јо-јонг која се повеќе ја сметаат за сива еминенција зад тронот во Пјонгјанг. Јо-јонг минатата година беше...

Македонија

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ доделува нови стипендии

Согласно објавениот јавен конкурс, изборот на стипендистите за учебната 2016/2017 година е усвоен од страна на Управниот одбор на Фондацијата, по предложената прелиминарна листа од Kомисиите за распределба на стипендии. Во составот на Комисиите влегуваат претставници од Фондацијата, од...

Технологија

Како Микрософт стана Епл, и обратно

Иако првичната реакција беше – Микрософт сега е поиновативен од Епл, како што објаснува Стивен Леви од Бекченел, овој заклучок е премногу лесен, и според него ваквата ситуација е резултат на промена на улогите на двете компании: “ако Микрософт...

Свет

Човековите права во челуста на пропагандата

За првпат откако беше примена во 2006, Русија го изгуби своето место во ова тело на ОН. 47-те членови на ова тело се географски определени, регионот пополнуваше 2 места, Русија со гласање изгуби од Унгарија и Хрватска. Во врска...

Фудбал

Се извинувам, сакав само да бидам Кантона

Познатиот фудбалер на чилеанскиот прволигаш Аудакс Италиано, Себастијан Пол јавно се извини откако полицијата го привела за напад врз навивач на трибините. Пол, кој е аргентински центарфор во саботата по мечот во кој неговиот тим загуби 4-1 од Универзидад...