Мислења

Сирачето Европа

По победата на Трамп на американските претседателски избори (победа што беше изненадување само за индоктрираните, заведените, залудените или купените), Европа се однесува како сираче што останало без моќниот татко што до сега го држеше за рака и го водеше...

Разно

Рагбистите кои јаделе мртви луѓе за да преживеат во снег 72 дена

Приказната на рагбистот Нандо Парадо е толку необична, што 44 години подоцна сè уште се чувствува и се доживува како чудесен. Сега има 66 години, а кога имаше 21 година животот целосно му се промени. На неговата презентација во Лондон...

Навивачи

Чкембари со топки снег ги гаѓаа судиите

The YouTube ID of Ies7Df0Ia1U] YouTube Embed: No video/playlist ID has been supplied W3GFwrp7v2I is invalid. видео: Екипа.мк Комитите не отпатуваа на денешното дерби, затоа што управата на Пелистер пратила допис до ФК Вардар дека секторот (ако може да...

Македонија

Шизици, уживајте без ризици!

Како дел од многубројните активности, на 1 декември, во рамките на фестивалот Таксират, во Младинскиот културен центар – Скопје ќе се одржи настан посветен на подигнување на јавната свест за ХИВ/СИДА. Настанот е со слободен влез, а е замислен...

Вести разно

Од внук му на Ањели нема да биде Ањели

Потегот на Елкан следувал по 2-дневна серија низ Њујорк на погон од дрога и алкохол, придружуван од  ескорт-девојка. Тој сковал план и за време на викендот го контактирал сопственото семејство тврдејќи дека го држат против негова волја и дека човекот...

Разно

Како игра единствениот глув професионален тенисер во светот

За да ги зголемат своите шанси за успех на екипниот јуниорски турнир на Националниот фестивал на спортот во Асана, екипата на сеулското школо Мапо викнала играч којшто живее во градот Чечхон, на два часа од Сеул. Тој се вика...

Фудбал

Како репортер од Чиле известуваше за Скудетото на Лацио

Облечен во дрес на Марчело Салас кој го носи прекарот „Матадор“, чилеанскиот репортер многу навивачки и емотивно се внесува во прослава на титулата. Со камерманот се пика во подтрибинскиот простор на Олимпико, а од фудбалерите на Лацио бара да...