Мислења

Идеологот Трамп?

Не дека Трамп е прв политичар од кого излегла пародија, туку проблемот е што веќе постои тенденција неговите политики да не се сфаќаат сериозно. “Формата на овие политики – растроени Твитер тиради, лажење во лице, расистички и сексистички испади,...

Фудбал

Двајт Јорк – Фудбалерот поради кој на Фергусон му обелела косата

Кога го претставил него во 1998 година, Фергусон кажал: „Јорк сега е еден од нас. Водете сметка за него како ваш брат.  Двајт бил еден од петте сина на Фултон Јорк, чистач од селото Канан на југо-западот од островот Тобаго....

Свет

Америка веќе не бара соборување на Асад

Американскиот амбасадор во Обединетите нации, Ник Хејли, обелодени дека САД веќе не се фокусирани на соборување на Башар ал Асад од власт. Истото неодамна го сигнализираше и државниот секретар Рекс Тилерсон за време на посетата на Турција: „Мислам дека...

Македонија

Фабриката „Леар“ ќе биде затворена се додека не се разреши случајот

190 вработени веќе се отпуштени од болница, а за многу кратко време очекуваме и останатите вработени да бидат отпуштени од болница. За компанијата „Леар“ ништо не е поважно од здравјето и од благосостојбата на вработените. Ние имаме одлични услови...

Bookbox статија

Почина авторот на „Анархистичкиот готвач“

Во 2013 пишувавме за тоа дека Вилијам Пауел, авторот на „Анархистичкиот готвач“, кој кога ја напишал во 1971 имал 19 години, бара таа „тивко и веднаш да биде отстранета од слободна продажба и да престане да се допечатува“. Една...

Фудбал

Фудбалери со елеганција во движење

Паоло Малдини Освен тоа што беше пример за лојалност, поврзаност за еден ист дрес и светска класа на играч, иконата на Милан со број 3 имаше елегантен начин на игра во одбрана кога треба да се чува противникот и...

Македонија

Фчерашни, сезона 2 епизода 19

The YouTube ID of vd_4a9YBwao width:665 height:420 is invalid. Оваа недела, пак, најдобрата забавно-сатирична емисија на македонските телевизии ви носи старо-нови вести: Влада немаме и ништо немаме На цела мака, палмите пресушија Единствена светла точка е што директорот на...