Вести разно

Ти, одмор, базен и… ти

Проблемот кај оваа равенство е тоа што последиците од мешање на твојата урина со хлорот не се ни најмалку бенигни како што си мислиш, па најдобро е сите да престанат со тоа. “Ако беше само еден човек што го...

Фудбал

Колку е тешко да се биде фудбалер – муслиман за време на Рамазан

Натан Елингтон е поранешен играч од Премиер лигата кој меѓу другите клубови настапуваше за Виган, ВБА, Дерби и Ватфорд. Тој го прифатил исламот уште како млад, а решил да ги следи рамазанските пости и кога му паѓаат за време...

На дното

Што значи кога срамните влакна ќе почнат да ви побелуваат?

Текстот во рубриката Стигнавме на дното е преземен без интервенции од порталот Идивиди. Многу жени се соочуваат со трауматично искуство кога ќе ги забележат првите побелени срамни влакна. Но, пред да почнете да ги отстранувате со пинцета, треба да...

Bookbox статија

Исландскиот издавач кој печати книги само на полна месечина

Тунглje (Tunglið) е мала издавачка куќа, која го има добиено името според исландскиот збор за месечина. На одбрана ноќ со полна месечина, таа објавува серија од 69 наслови, главно понова исландска литература. Ако ова ви е чудно, има повеќе: оние книги што нема...

Кошарка

Кралот Џејмс – човекот со 8 финалиња во 11 години

Во Источната Конференција на НБА да се игра со него или против него има разлика голема колку светот: разликата меѓу победата и поразот. „Кошарката е проста игра: десет играчи играат 48 минути на паркет и на крајот победува Леброн...

Off cafe

Како (бре) успеа „Педесет нијанси сиво“?

Знаеме што е Педесет нијанси сиво, знаеме и што милиони направи од продажба на книги и карти за кино, ама дали знаеме зошто тие неверојатни милиони? Успешната приказна на еден од најпродаваните романи на сите времиња (ах.) лежи во...

Вести разно

Трамп ги повлекува САД од Климатскиот договор од Париз

Деталите околу тоа како ќе се изведе повлекувањето се уште се разработуваат од американските власти, а во тимот е и првиот човек на Агенцијата за заштита на животната средина. Тие разгледуваат дали да започнат целосно, формално повлекување – што...