Bookbox статија

Замина Сем Шепард

Беше господин човек. Фраер. Еден од најталентираните книжевни гласови на неговата генерација, чии дела ги опишуваа мрачните страни на американскиот семеен живот – сопружници, роднини и љубовници кои се судираат со прашања на идентитетот, неуспехот и илузијата на американскиот...

Навивачи

Македонските навивачи кои за Милан 1.000 пати би возеле по 1.000 км дневно

По пауза од три години Милан се врати на Европските натпреварувања. Првата пречка која треба да ја поминат во квалификациите за Лига Европа е романскиот клуб Крајова со кој на првата средба извадија позитивен резултат од 0:1.   Крајова ги...

Вести разно

Зошто ЕУ се напна што САД и воведе нови санкции на Русија?

“Според наше мислење, таквите екстратериторијални ефекти од таквите санкции се спротивни на меѓународниот закон,” објаснува германскиот координатор за транс-атлантски односи, Јирген Хардт. Со новиот пакет санкции американските власти имаат моќ да го спречат развивањето на Северниот тек 2, кој...