Bookbox статија

Прва книга вкоричена во лабораториски одгледана кожа

Исто како што е контроверзно носењето бунди од вистинско животинско крзно, така и користењето животинска кожа за подврзување книги, практика која траела со векови, денес не е особено популарна. Но за оние библиофили кои имаат етички проблем со ова,...

Брак

Анти-наталисти, екстремните вегани што мислат дека не треба да имате деца

„Нашите родители нè носат на светов ама нема тие да го живеат нашиот живот за нас. Нема начин како да се предвиди вашата иднина или иднината на вашето дете – ама за тоа може да се гарантира дека ќе...

Фудбал

Документарецот за шведскиот судија чија кариера пропадна во една вечер

*** Ова се само дел од наградите и номинациите кои ги доби краткометражниот документарен филм „Судијата“ (Rättskiparen во оригинал) за шведскиот судија Мартин Хансон: Awards ° 2010 International Sport Film Festival in Palermo, Italy. ~ Best Football Film Award...

Фудбал

Навивачите на учесниците на Светско ќе смислуваат слоган за автобусот

Посетителите на официјалниот сајт на ФИФА може да предложат слоган за било која од репрезентациите кои ќе играат на Мундијалот и ако победат, ќе добијат влезница за Светското во Русија. Светското фудбалско првенство во Русија ќе се игра од...

Разно

Делии бараат да се поништи европската титула на Црвена Звезда

Тие бараат поништување на титулата од Бари, како и онаа од Токио каде станаа светски прваци, со што европската круна ќе му припадне на Олимпик Марсеј, а светската на Коло Коло кои беа финалисти. „Управата на клубот вешто низ...