Фудбал

Со првите два удари на дебито во САД Ибракадабра направи лудачки пресврт

Златан Ибрахимовиќ ниту на сон не можеше да посака ваков дебитантски настап во МЛС лигата за неговиот нов клуб Лос Анџелес Галакси за кој потпиша на 23 март. Вечерва се играше дербито меѓу Лос Анџелес Галакси и Лос Анџелес...

Фудбал

Салах добил милион гласови на претседателски избори

На претседателските избори во Египет, фудбалерот на Ливерпул добил најмногу гласови по новиот-стар претседател Ел-Сиси. Абдел Фатах ел Сиси повторно е избран за претседател. Тој на изборите се тркал како самостоен кандидат. Ел-Сиси кој пред пет години го предводеше...

Бизнис

Ќе преживее ли Тесла?

Џон Томсон, кој инаку важи за инвеститор што редовно ја надигрува берзата, во редовниот извештај до инвеститорите ни најмалку не е наклонет кон производителот на електрични автомобили. „Мислам дека Тесла ќе крахира во следните 3 до 6 месеци… делумно...

Bookbox статија

Трилер-приказна за билката која домородните Индијанци ја користеле пред кафето и чајот

Пред илјада години домородните северноамерикански племиња користеле и тргувале со листови јопон – растение чии листови содржат кофеин, од кои правеле „црн пијалок“ наречен касина. Го користеле и при ритуали за прочистување, што довело и до неговото латинско име...

Фудбал

Табелата во Серија А ама без најважните судиски грешки

Само 5 од вкупно 20 италијански прволигаши се свое на своето или со онолку бодови колку што и треба реално да имаат, ако не се прават сериозни судиски грешки. Тоа се Аталанта, Џенова, Киево, Спал и Верона.   Кај сите...

Bookbox статија

Човекот кој го слика океанот, во океанот

Метјуз чии дела се продаваат за илјадници фунти, вели дека моментот на инспирација за ваквото негово сликање на океанот дошла откако се соочил со смртта додека сурфал во Мексико во 2007. Тогаш успеал да се спаси од подивените бранови,...

Off cafe

Историја на опсесијата со Французинки

„Како да бидеш Французинка” е веќе жанр, што зема посебен замав во ова време на интернет, затоа што каде и да се свртиш, те напаѓаат наслови на филмови, книги, статии, парфеми, тетратки, облека и цел еден Вог, кој всушност...